Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lösemili çocuklara moral okulu

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Lösemili çocuklara moral okulu

Lösemili çocuklar Hastane Okulu'nda birçok eğlenceli faaliyetle yarım bıraktığı eğitimine devam edebiliyor

Tedavileri hastanede sürdürülen lösemili çocukların eğitimlerinin aksamaması için Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açılan "Hastane Okulu"nda öğrenciler hem öğreniyor hem de çeşitli aktivitelerle eğleniyor. Pediatrik Hematoloji- Onkoloji Kliniği'nin ikinci katında eğitim veren hastane okulunda, duvarlarında yer alan çizgi film karakterlerinden oyun odasına, ders sınıfından kütüphanesine kadar her detay düşünüldü. Okul, hastane ortamından uzak eğitim yuvasını andırıyor.

SİNEMA VE MÜZİK DE VAR
Orhan Cemal Fersoy İlkokulu'na bağlı Hastane Okulu'nda, kanser tedavisi gören çocuklar günde birkaç saat dahi olsa hasta odalarından ayrılıp hem sosyalleşebiliyor hem de tedavi sürecinin imkanları dahilinde Türkçe, matematik, tarih, coğrafya gibi derslerden uzak kalmıyor. Okuldan 0-18 yaş arası çocuklar yararlanabiliyor. 6 yaşına kadar çocuklar birçok oyuncağın bulunduğu oyun odasında eğlenirken, 6 yaş üstü çocuklar daha çok kitap okuyor, arkadaşlık kuruyor veya sınıf öğretmeni ile ders çalışıyor. Okulda sinema, tiyatro, müzik etkinlikleri de yapılıyor. Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Kliniği İdarecisi Prof. Dr. İnci Ergürhan İlhan, klinikte sosyal faaliyetlere ve hasta psikolojisine önem verdiklerini söyledi.

'ÇOCUKLARI ZORLUKTAN KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ'
Hastane Okulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ikişer sınıf öğretmeni ve çocuk gelişim uzmanı bulunduğunu belirten İlhan, "Öğretmenlerimiz ve çocuk gelişim uzmanlarımız yaptıkları faaliyetlerle bir gün boyunca yatağa bağlanmak zorunda kalan çocuğu bu zorluktan kurtarmaya çalışıyor" dedi. Çocukların sosyal ve psikolojik gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarına dikkati çeken İlhan,"Çocuklar hastanede yatarken hastalığın, tedavinin el verdiği ölçüde eğitime de devam ediyorlar. Yatış sürecinde kemoterapi almalarının yanı sıra müsait olan dönemlerde de okulumuzdan yararlanmaktalar" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lösemili çocuklara moral okulu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN