Savunmada dev işbirliği

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği ile Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi arasında ortak proje geliştirmeden tedarik zincirine kadar geniş perspektifli bir protokol imzalandı

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Savunmada dev işbirliği
Üretim ve Ar-Ge yetenekleriyle Türk savunma sanayisinin önemli merkezlerinden olan Ankara'da, sektörün iki kümesi işbirliği kararı aldı. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) ile Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) arasında; ortak proje geliştirmeden tedarik zincirine kadar geniş perspektifli protokol imzalandı. Protokolü OSSA adına Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, TSSK adına Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ünal imzaladı. İki küme, protokol kapsamında işbirliği içinde çalışmayı ve bu niyetle tüm imkân ve kaynaklarını karşılıklı seferber etmeyi kararlaştırdı. Protokol, savunma ve havacılık sektöründe geliştirme ve tanıtım faaliyetleri, küme üyeleri arasında işbirliğini artıracak sanayi gezileri, B2B görüşmeler, firmalar arasında tedarik zinciri konusunda bilgi transferi gibi ortak aktiviteleri de içeriyor. Protokolle ayrıca ortak araştırma ve geliştirme ile havacılık ve savunma sektörüne katkı, bilgi paylaşımı ile organik işbirliği sisteminin kurulması, ortak araştırma projeleri geliştirilmesi, her iki kümenin web sitelerinde küme faaliyetlerine ilişkin karşılıklı haber paylaşımı, yabancı yatırımlar gibi konularda bilgi paylaşımı hedefleniyor.

"SİNERJİYİ ARTIRACAK"
İmza töreninin ardından değerlendirmelerde bulunan TSKK Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ünal, şu görüşleri paylaştı: "Küme çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmekte olan OSSA ile işbirliği protokolünü imza altına aldık. Birbirlerini tamamlayabilecek iki küme arasında sinerji ve işbirliğini artırıcı faaliyet dizisini pekiştirmiş olacağız. İnşallah birlikte, savunma sanayisinin diğer oyuncularıyla beraber önemli projelere adım atacağız." OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ da protokolün sinerjiyi artıracağını belirterek, "Daha güzel gelişmelere imza atmış olduğumuzu düşünüyorum. Ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

PROJE PAZARI'NA 40'IN ÜZERİNDE FİRMA KATILDI
TSK tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleşen "Proje Pazarı" da savunma sanayisi sektörünün ana aktörleri, KOBİ'leri, akademisyenleri ve STK'ları buluşturdu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) himayelerinde, TÜBİTAK'ın destekleriyle, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), ODTÜ Teknokent, Ankara Sanayi Odası (ASO), Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği'nin (SaSaD) işbirliğinde gerçekleşen, 40'ın üstünde kurum ve kuruluşun yer aldığı etkinliğe OSSA ve Ostim Teknopark da açtıkları stantlarla katılım sağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmada dev işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN