Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete karşı okullara 6 bin 'barış' elçisi

Okul polisi ve arabulucular projesi, başkentte hayata geçirildi. 6 bin öğrenci okullarında yaşanan şiddet olaylarına karşı barış ve kardeşlik için çalışacak

Giriş Tarihi: 18.1.2016
Şiddete karşı okullara 6 bin 'barış' elçisi
Başkent, artan şiddet ve çatışmaları bitirmek için tüm Türkiye'ye model olacak bir başarıya imza attı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği "Müzakereci-Arabulucu Lider Öğrenci Projesi" ile Etimesgut, Sincan ve Polatlı ilçelerinde 6 bin arabulucu öğrenci yetiştirildi. Sertifikalarını alan arabulucular, 'da barış ve kardeşlik köprüleri kuracak.

DİSİPLİNE GİTMEDEN SULH YOLU
Proje kapsamında eğitilen öğrenciler "arabulucu lider öğrenci" sertifikalarını Etimesgut'ta düzenlenen törenle aldı. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, barış ve birilik için çalışacak yüz binlerce nesil yetiştireceklerini söyledi. Bozkurt, "Tarafsız bir ortamda tarafsız kişilerce sorunlar dinlenip çözümler üretilecek. Öğrenci disiplin kuruluna gitmeden olaylar sulh olacak. Proje ile, özgüveni yüksek, kendini kontrol edebilen ve sorunları konuşarak iletişim kuran bireyler yetiştireceğiz. Son zamanlarda yaşanan şiddet olayları ve okuduğumuz acı hikayelerden sonra arabulucular sorun çözüp birliği sağlayacak. Arabulucu öğrenciler, kardeşlik, insanlık ve barış için önemli bir yatırım" diye konuştu. Arabulucu öğrencilerle Ankara'daki okullarda sorunları minimize edeceklerini belirten Bozkurt, "Okullar için uzun zamandır tartışılan 'okul polisi' tartışmasına da nokta koyduk. Çünkü 6 bin öğrenci okul polisi gibi çalışıp huzuru sağlayacak" dedi. Bozkurt, "Artık çatışmaların yaşandığı öğrenci grupları çatışmaları önleyen ve kardeşliği öğütleyen müzakerelerle eğitime katılacaklar. Her öğrenci kendi okulunu bir anlamda huzur ve kardeşliğini sağlayan polisleri olacak. Bu Türkiye'nin modeli olacak şiddetin karşısında duran toplumun önemli bir modeli olacak" dedi.

HEDEF 100 BİN ARABULUCU
Arabulucu öğrencilerin Polatlı, Etimesgut gibi pilot ilçelerde başladığını ancak 2016 sonuna kadar tüm Ankara'ya yayılacağını söyleyen Erol Bozkurt, "Her okulda 4 kız 4 erkek 8'er kişilik akran arabulucu gruplar oluşturduk, yani her sınıfta 8 arabulucu var" dedi. Bozkurt, "Biz bu projeyi ilk kez Polatlı'da denedik. Kaymakam ve ilçe milli eğitim müdürlerimizin katkılarıyla proje yüzlerce inana ulaştı. Biz buradaki başarımızı tüm Ankara'ya ardından da Türkiye'ye yamak istiyoruz. Ankara'daki hedefimiz 100 bin arabulucu yetiştirmek. Barış ve kardeşlik tohumları atacak gelecek nesil bu arabulucular olacak" dedi.

HEDEF 100 BİN ARABULUCU
Projeye akademik anlamda önemli katkılar sunan 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü ise, "Artan şiddet olaylarına genç arabulucu formülüyle çözüm getirmeye çalıştık. Barış, dinleme, empati ve diyalog yönlerini geliştirmeye çalıştık. Bu coğrafyadan başka gidecek yerimiz yok, burada uzlaşmak kardeşçe yaşamak zorundayız. İşte bu sebeple biz Türkiye'nin her yerine yayılacak yüz binlerce arabulucu yetiştireceğiz. Adalet Bakanlığı da bizimle dirsek temasında" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete karşı okullara 6 bin 'barış' elçisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN