Veri Merkezi'nde her gün 40 milyon işlem

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, 3 bin hastane ve 24 bin eczaneyle her gün 40 milyon işlem yapan SGK'nın Batıkent'teki Veri Merkezi'nde incelemelerde bulundu

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Veri Merkezi'nde her gün 40 milyon işlem
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin en önemli ve en büyük veri merkezleri arasına giren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü'nün Batıkent'teki Veri Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Merkezi gezerek yetkililerden bilgi alan Soylu, SGK'nın Türkiye'nin göz bebeği bir kurum olduğunu söyledi. SGK'nın hem Ortadoğu'nun hem Balkanların hem de Türkiye'nin içerisinde bulunduğu coğrafyanın en önemli veri merkezini inşa ettiğini vurgulayan Soylu, merkezde günde 40 milyon işlemin yapıldığını, 24 bin 500 eczane, 3 bin 100 hastane ve 5 bin civarında da optik merkeziyle sürekli iletişimde bulunulduğunu anlattı. Emeklilikte yaşa takılanların beklentileriyle ilgili bir soruya ilişkin ise Soylu, "Muhakkak ki 'emeklilikte yaşa takılanlar' diye bir kavram üretildi. Biz elimizde imkân olsa bu konuların her birisine çok açık bir şekilde, onların da istifade edebileceği şekilde düzenlemeler yerine getirebiliriz" dedi.

ERKEN EMEKLİLİK YOK
Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız." Emeklilikte yaşa takılmanın, prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için emekli olma fırsatına henüz sahip olunamamayı ifade ettiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti: "Biz bugün yaptığımız bir reformu bundan 5 yıl sonra, 10 yıl sonra geri döndürebilir bir uygulama içerisinde olsak, bugün yaptığımız reform boşa düşmüş olur. Özellikle yaşla ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34, 35 yaşında insanlar emekli oldu ve her birimiz bu erken emekliliğin ve çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik ve ödemeye devam ediyoruz."

'IMF'Lİ GÜNLERE BİR DAHA DÖNÜLMESİN'
Erken emeklilik getirildiğinde IMF kapısına gidilip "Bize 500 milyon dolar para verin de emekli maaşlarımızı ödeyelim" denildiği günlere dönüleceğine dikkati çeken Soylu, "Dün yapılan reformlara da bugün Türkiye'nin ayaklarının üzerinde durma konusunda ortaya koyduğu çabaya da yarın gelecek nesillerimize de doğru yapılmamış bir iş olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veri Merkezi'nde her gün 40 milyon işlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN