Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Satranç Müzesi'nde 5 çayında buluşalım

Modern müzeciliğin önemli örneklerinden biri olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, satrançseverlerin ve özel organizasyonların da buluşma noktası oluyor

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Satranç Müzesi'nde 5 çayında buluşalım
Başkentte farklı konsepti ile geçen yıl kapılarını açan ve dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, kültür sanat buluşmalarının da yeni adresi. Yıl boyunca farklı etkinlik ve organizasyonlarla sanatseverleri bir araya getirecek Gökyay Vakfı Satranç Müzesi "Kültür Sanat buluşmaları" 30 Ocak'ta "Sandıktan Çıkan Notalar" ile başlıyor. "5 Çayı Dinletileri" ile ilki gerçekleştirilecek buluşmaların, konuğu ünlü piyanist Ayşe Ediz olacak.

VERA'NIN HİKÂYESİ
Ayşe Ediz'in Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'nde seslendireceği "Sandıktan Çıkan Notalar"ın oldukça etkileyici bir hikayesi var. Sandıktan çıkan bu notaların gerçek sahibi 1890'lı yıllarda Kars'ta doğan Vera Kanonikava. Bir subay kızı olan babasını savaşta kaybeden Vera, piyanoyla genç yaşta tanışır. St. Petersburg'da, sadece savaşta ölen subay çocuklarının kabul edildiği Çar Nikolay'ın himayesindeki okula giden Vera'ya, o okuldan mezun olan tüm çocuklara verilen bir sandık verilir. Vera'nın sandığında yıllarca sadece notaları oldu. Mezuniyetinin ardından, bir süre Fransızca, Almanca ve Türkçe dersleri vererek bazı zamanlar sinemalarda sessiz filmlerde piyano çalan Vera'nın zor bir hayatı oldu. Birkaç yıl İstanbul'da yaşadıktan sonra Kars'a geri dönen Vera, 1965'te vereme yakalanarak hayatını kaybetti. Vera'nın piyanosu ölümünün ardından satıldı. Ondan kalan sandık dolu notalar ise kız kardeşi Zoya tarafından, piyanist Ayşe Ediz'e verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satranç Müzesi'nde 5 çayında buluşalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN