Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üstgeçitte mutlu sona ulaşıldı

Ankara Üniversitesi Ziraat ve Veterinerlik fakülteleri arasına yapılacak üst geçit projesini ASKİ yeniden çizdi. Bu kez Koruma Kurulu da projeyi onayladı

Üstgeçitte mutlu sona ulaşıldı
Samsun yolunun ortadan ikiye böldüğü Ankara Üniversitesi'nin (AÜ) Dışkapı'daki kampusunda okuyan öğrenciler iki yerleşke arasında derslere gidip gelmekte güçlük çekiyordu. Öğrenciler zaman zaman derse yetişebilmek için 2 kilometrelik yolu yürümek yerine araçların süratle geçtiği Samsun yolundan karşıya geçerek ölümle burun buruna kalıyordu. Özellikle Ziraat Fakültesi öğrencilerinden gelen şikâyetleri değerlendiren AÜ Rektörlüğü, Büyükşehir Belediyesi'nden bölgeye bir üstgeçit yapılmasını talep etti. ASKİ, Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi'ni birbirine bağlayan, üzerinden yaya ve araçların geçebileceği bir üstgeçit projesi çizdi. Yapılan üstgeçidin bütçesine kadar her şey hazır olmasına rağmen tam kazma vurulmak üzereyken ASKİ, beklenmedik bir itirazla karşılaştı. Veterinerlik Fakültesi'nin bulunduğu bölgedeki tarihi yapıların siluetini bozacağı iddiası nedeniyle üstgeçit konusu Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na taşındı. Gelen itirazları değerlendiren kurul üst geçit projesine onay vermedi.

YENİDEN MECLİS'E GELDİ
SABAH Ankara'nın gündeme getirdiği projenin bir türlü hayata geçirilememesinin ardından devreye giren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, projeye itiraz edenlerle görüşerek, üstgeçidin öğrencilerin can güvenliği açısından önemini anlattı. ASKİ ise projede revizyonlara gitti. Yapılan yeni proje ile üstgeçidin Veterinerlik Fakültesi bölümündeki ayağının yeri değiştirildi. Projenin hayata geçirilmesi için yeniden Büyükşehir Belediyesi'nden Meclis kararı alındı ve bütçesi onaylandı. Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi'nde okuyan öğrenciler için büyük önem taşıyan üstgeçit projesi Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunuldu. Yenilenen projeyi tekrardan gözden geçiren kurul, daha önce reddettiğini projeyi bu defa onayladı.

NİSANDA İHALE YAPILACAK
Projenin onaylanmasının ardından yeniden çalışmaları hızlandıran ASKİ, Veterinerlik ve Ziraat fakültelerini birbirine bağlayacak olan üstgeçidin yapımı için nisan ayında ihaleye çıkacak. Yapılacak üstgeçitten öğrencilerin yanı sıra iki kampus arasında araç geçişleri de sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üstgeçitte mutlu sona ulaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
B��ZE ULAŞIN