Aileler için tatil rehberi

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Aileler için tatil rehberi
Lokman Hekim Ankara Hastanesi'nde görevli Psikolog Meltem Özcüler, verimli geçecek bir yarıyıl tatili için ailelere önerilerde bulundu. Özcüler, ailelerin çocuklarıyla birlikte gezmelere gitmesi, kaliteli zaman geçirmesi, ortak oyunlar oynaması ve bol bol sohbet etmesi gerektiğini belirtti. Havaların soğuk olmasına rağmen tatil süresince gezmelerin ihmal edilmemesi gerektiğini anlatan Özcüler, "Eş, dost, akraba veya çocuğunuzun arkadaşlarına gidebilirsiniz. Yaşadığınız mahalleyi ve şehri tanımak için gezebilirsiniz. Eski yapılar, akvaryumlar, hayvanat bahçeleri, küçük kafeler ve harika müzeler gezi listenizde olabilir" dedi. Ev içinde de çok keyifli, üretken ve sevgi dolu zaman geçirilebileceğini belirten Özcüler, "Çocuğunuzun oynadığı oyunlara eşlik edebilir, yeni oyun sahneleri yaratabilirsiniz. Dinlenme saatlerinde de keyif aldığınız müzikleri dinleyebilir, oyun hamuru yapıp figürler çalışabilir, resim yapabilir, çizgi film veya film izleyebilirsiniz" dedi.

GELENEKSEL OYUNLAR ÖĞRETİN
Özcüler, sözlerine şöyle devam etti: "Çocuğunuzun yaşıtı kuzenler, yeğenler, kendi arkadaşları gibi bir kitleye ulaşabilir, evde temalı partiler düzenleyebilirsiniz. Çocukları televizyon ve bilgisayardan uzak tutmak istiyorsanız, geleneksel oyunları öğretebilirsiniz. Saklambaç, misket, körebe ve benzeri oyunları oynamaları için malzemeler üretebilir, oyunlar sırasında destek olabilirsiniz."

Cüceloğlu: Evde konuşulan dil çocuk için çok önemli
Türkiye'nin ünlü psikologlarından Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, 'Geliştiren Ana Baba Olmak' konulu seminer için Kazan'da ailelerle bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Kazan Aile Yaşam Merkezi konferans salonundaki söyleşide iletişim dilinin önemi vurgulandı. İletişimin gücünü anne babalara aktaran Cüceloğlu, "Çocuklarınızı adam etmeye çalışıyorsunuz. Onlara adam gibi davranmazsanız adam edemezsiniz. Evde konuşulan dil güzel ve zengin olursa, çocuk o dili güzel konuşur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aileler için tatil rehberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN