Usta olmak için son 4 ay

İnşaat sektörünün, mesleki yeterlilik belge sorunu çözülemiyor. Yasa gereği sektörde çalışan 1 milyon kişinin alması gereken belgeyi henüz 12 bin kişi aldı

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Usta olmak için son 4 ay
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, onlarca çalışmalarına rağmen sektördeki 'belgeli çalışan' hedefine ulaşamadıklarını söyledi. Tellioğlu, "Yasa gereği sektörde çalışanların bu belgeyi alması gerek ancak tüm çalışmalarımıza rağmen 12 kişiye aldı. Belge olmadan inşaata giremezler ancak hala belgelerin almayanlar var" görüşünü dile getirdi.

SON GÜN 25 MAYIS

Tellioğlu, İMKON binasında basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda inşaat sektörünün sıkıntı ve beklentilerini paylaştı. Mesleki yeterlilik, hafriyat ve sektördeki kalite düşüşü gibi acil çözülmesi gereken sıkıntıları olduğunu belirten Tellioğlu şöyle dedi: "25 Mayıs'a kadar mesleki yeterlilik belgesi alması gereken işçi sayısının 1 milyon seviyelerine ulaşması gerekiyor ancak şu ana kadar belgelendirilen kişi sayısı 12-13 bin. Belgesi olmayan ağır meslek gruplarında çalışamayacak. Sektör çalışanları 25 Mayıs'a kadar belgelerini almazsa kişi başına 500'er lira para cezası ödemek zorunda kalacak. Örneğin bu şekilde tespit edilen 50 kişi var. Hepsine 500'er lira ceza yazılacak. İşverene de 25 bin lira ceza yazılacak ve faaliyeti durdurulacak."

HAFRİYAT KRİZİ
Hafriyat fiyatlarının yüksekliğinden yakınan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, "Bu sorun gün geçtikçe büyüyor, bunun bir otopark meselesine dönüşmesinden korkuyoruz" diye konuştu. Tellioğlu, "Türkiye'nin her yerinden hafriyat dökümünde para alınıyor. Buna karşı değiliz sonuçta bir hizmet sektörüdür. Bunun daha adil olması gerektiğini düşünüyoruz. Başkan Gökçek'e de söyledik. O da bu işin bir ihale sürecinin olduğunu bundan sonraki süreçte bunun dikkate alınacağını söyledi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta olmak için son 4 ay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN