Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyeler zamda eşitlik talep etti

Belediyelerde asgari ücretin katlarıyla maaş alan personel giderleri yerel yönetimlerin mali yapısını da etkiledi. Türkiye Belediyeler Birliği bu personel için özel düzenleme istedi

Belediyeler zamda eşitlik talep etti
Asgari ücrete yapılan zamla beraber belediyelerde asgari ücretin üzerinde maaş alan personellerin maaşları da iki katına çıktı. Yerel yönetimler, personeller arasındaki maaş dengesinin değişmesinden kaynaklanabilecek adaletsizliğin önüne geçebilmek için Maliye Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlığa yazılan yazıda "Herkese 300 TL zam yapalım" çağrısında bulunuldu. Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tükiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş devreye girdi.

"MODÜL SİSTEMİ DÜZENLENMELİ"
AK Parti'nin seçim vaatlerinden biri olan asgari ücret, son yapılan yüzde 30'luk zammın ardından bin TL'den bin 300 TL'ye çıkarıldı. Yapılan zamlar işçi statüsünde çalışanların yüzünü güldürürken yüzde 30'luk zammın asgari ücretin üzerinde maaş alan personellere de uygulanması belediyelerin mali yapısında değişikliklere yol açtı. Kamu İhale Kurumu tarafından uygulanan "modül sistemi" nedeniyle asgari ücretin katları şeklinde maaş alan taşeron çalışanlara bin TL'ye kadar zam yapılmış oldu. Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücretin yüzde 130 fazlası ücret alan bir kepçe operatörü 2015 yılında 2 bin 250 TL maaş alıyordu. Asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk zamla birlikte bu rakam 2 bin 900 TL'yi buldu. 18 bin personeli bulunan Büyükşehir'in bütçesi de bu nedenle yılda yaklaşık 210 milyon TL çıkacak.

TÜM BELEDİYELER ADINA GÖNDERİLDİ
Belediye bütçelerini oldukça zorlamasının yanı sıra maaş dengesini de bozan modül sistemi nedeniyle harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş, tüm belediyeler adına Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumu'na bir yazı gönderdi. Topbaş imzasıyla gönderilen yazıda, "Asgari ücretin yükseltilmesi özellikle, asgari ücret artışından önce ilanı veya sözleşmesi yapılmış ve asgari ücretin üzerinde ücret belirlenmiş olan personel çalıştırılmasına dayalı ihalelerde, belediye bütçesine ön görülmeyen ek mali yük getirecektir. Asgari ücrete yapılan artışın fiyat farkı olarak aynı oranda yansıtılması halinde ücret dengesi bozulacak ve belediyelerin mali yapısı olumsuz etkilenecektir" ifadeleri kullanıldı.

'HERKESE 300 LİRA VERELİM'
Belediyeler Maliye Bakanlığı'ndan personeller arasındaki maaş dengesini koruyabilmek adına asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanlara da asgari ücrette olduğu gibi 300 TL'lik artışı yansıtmak istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeler zamda eşitlik talep etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN