Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gribe yakalandı minik kalbi yüzde 80 tükendi

Yaklaşık 10 ay önce geçirdiği grip, 6 yaşındaki Nahide'nin minik kalbini tüketti. Yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren küçük kıza acilen kalp nakli gerekiyor

Gribe yakalandı minik kalbi yüzde 80 tükendi
Anasınıfına giderken üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren 6 yaşındaki Nahide'nin kalbi gribi kaldıramadı. Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Hastanesi'nde ecmo cihazında yaşam mücadelesi veren küçük kız, kendisini yaşama bağlayacak kalbin bulunmasını bekliyor.

"ZAMAN GİDEREK DARALIYOR"
Küçük kızın durumu hakkında bilgi veren Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Nakli Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Kervan, "Normal olarak gelişen grip enfeksiyonu kısa sürede kalbini etkileyerek yüzde 80 deformasyon oluşturmuş" dedi. Kervan, "Gribin ardından geçirdiği nefes darlığı ve vücudunda gelişen şişmelerle kalp yetmezliği teşhisi koyduk. Biz gerekli muayeneleri yaptığımızda kalbin performansını büyük ölçüde kaybettiğini belirledik. Kalbi destekleyen ilaç verdik, ilaçların ardından durumu düzelmeye başladı, biraz toparlamıştı ancak kısa süre sonra kalbinin performansı tekrar düşmeye başladı. Karaciğer yetmezliği de başlayınca ameliyatla kalp destek cihazı taktık. Nahide üç haftadır ecmo cihazına bağlı ve vücudu enfeksiyona çok açık. Zaman daraldı, kısa sürede nakil olmazsa Nahide'yi kaybedebiliriz. Şu an durumu daha da ağırlaştı, Nahide'nin tek şansı nakil" şeklinde konuştu.

"N'OLUR KIZIM ÖLMESİN"
Kızının gözleri önünde eridiğini söyleyen anne Hande Reçber, "Anasınıfından geldi, baktım ateşi var, grip olmuş. Grip devam ediyor sandım ama kilo vermeye kusma ve gözaltında morarmalar başladı hemen doktora başvurduk. Daha sonra kızımın kalp hastası olduğunu öğrendik. O günden sonra hayatımız bambaşka bir hal aldı. Ne olur kızım ölmesin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gribe yakalandı minik kalbi yüzde 80 tükendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN