Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nahide Öykü gibi olmasın

Giriş Tarihi: 3.2.2016
Nahide Öykü gibi olmasın

Gribe yenik düşen kalbiyle yaşam mücadelesi veren Nahide için zaman daralıyor. Doktorları, hayatını kaybeden Öykü gibi olmaması için acil kalp nakli gerektiğini belirtiyor

Geçirdiği gribin ardından gelişen kalp yetmezliği nedeniyle Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Hastanesi'nde ecmo cihazında yaşam mücadelesi veren küçük Nahide'nin durumu ciddiyetini koruyor. Ecmo'da kritik sürece giren ve diğer organlarında gelişen enfeksiyonlarla da savaşan küçük çocuk için tek çare kalp nakli.

ÖYKÜ'NÜN BABASI KONUŞTU
Küçük Nahide'nin "kalp savaşına" ses geçtiğimiz hafta 13 yıllık yaşam savaşını kaybeden Öykü Ertok'un babası Tugay Ertok'tan geldi. Uygun kalp bulunamadığı için hayatını kaybetmesiyle Türkiye'yi yasa boğan Öykü'nün babası Tugay Ertok, " Bizim Öykü'müz yarım kaldı, olmadı ancak diğer öykülerin, Nahide'lerin ki bitmesin" dedi. Nahide'nin durumunu SABAH Ankara'dan okuyan baba Ertok, "Bir baba olarak biricik evladımı yaşatacak küçük kalbi bulamadım. Başvurmadığım yer, kişi kalmasa da başaramadım. Benim Öykü'm sonsuz bir uykuya daldı, kalp yolunda bizlere son tebessümünü hatıra bırakarak gözlerini kapadı. Ancak diğer Öykü'lere şans verelim, yaşamak için çırpınan bedenlerine can olalım. Ecmo'da çırpınan Nahide Öykü'mden daha küçük, 6 yaşındaki bedeni ile yaşamak için direniyor" dedi.

'BİR ANNENİN YÜREĞİ DAHA YANMASIN'
"Size evladını toprağa emanet etmiş bir anne olarak sesleniyorum" diyen anne Ebru Ertok, Ecmo'da kritik sürece giren ve durumu kötü olan Nahide için kalp çağrısında bulundu. Acılı anne, daha sonra şunları söyledi: "Kelimelerim boğazımda düğümlendi, acım çok büyük. Gülünce etrafını çiçeklere boğan ancak bedenine can olacak kalbi bulamadığı için avuçlarımdan kayan yavrum kalp bekleyen yüzlerce çocuktan biriydi. Öykü'yü kaybettik, canımız çok yanıyor ancak başkaların ki yanmasın. Lütfen organlarınızı bağışlayın. Sizin toprağa gömeceğiniz o küçük kalp bir annenin Öykü'sü Nahide'si olabilir. Kendimde birazcık güç bulsam o minik kızı ziyaret edip başından ayrılmayan anne ve babasına 'Umudunuzu kaybetmeyin, dayanın' demek isterdim."

'NAKİL OLMAZSA ONU KAYBEDEBİLİRİZ'
Nahide'nin son durumu hakkında bilgi veren Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Nakli Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Kervan, "Kaybedecek zamanımız yok diğer organları da risk altında, ani gelişecek kanama ve enfeksiyon riski bizi korkutuyor. Durumu kritik" dedi. Kervan, "Nahide üç haftadır ecmo cihazına bağlı ve vücudu enfeksiyona çok açık. Zaman daraldı, kısa sürede nakil olmazsa Nahide'yi kaybedebiliriz. Gerek Bakanlık gerek ise hastanemiz acilin acili listesinde olan ve durumu kötüleşen bu çocuk için elimizden geleni yapıyoruz. Hiçbir sağlık problemi yokken geçirdiği griple kalbi iflas eden Nahide'nin durumu şu an daha da ağırlaştı, tek şansı nakil. Durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Kalbi yüzde 10 işlevini yerine getirebiliyor. Bir an önce nakil olması şart" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nahide Öykü gibi olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN