Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onkoloji hastalarına 'ruhsal' destek verilecek

Giriş Tarihi: 4.2.2016
Onkoloji hastalarına 'ruhsal' destek verilecek

Kanserli hastaların ruhsal yönden rehabilite edileceği "Psikoonkoloji Polikliniği" başkentte de hizmete açıldı

Kansere yakalandıktan sonra "kurtuluşum yok" düşüncesiyle henüz tedavinin başlarında pes eden binlerce hastaya umut olacak bir adam atıldı. Türkiye'de sınırlı merkezlerde bulunan, kamu hastanelerinde ise olmayan "psikoonkoloji polikliniği" Ankara'da açıldı. İlk olma özelliği taşıyan poliklinikte kanser hastaları rehabilite edilip umut aşılanacak.

BÜTÜNCÜL HİZMET
Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi ve Psikoonkoloji Polikliniği'ne dair detayları SABAH Ankara'yla paylaşan Onkoloji Hastanesi Psikiyatri Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Ali Çayköylü, "Devlet hastanelerinde bir ilk, araştırma hastanelerinde de tek olan bu Poliklinik Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Onkoloji Hastanesi'nde hizmet verecek" dedi. Çayköylü, "Amacımız onkolojideki psikolojik sorunları detaylı olarak ele almak. Özellikle onkoloji hastaneleri seçildi. Buradaki kanser hastalarının ruhsal durumları derinlemesine incelenerek destek verilecek. Burada psikiyatrik araştırmalar da yapılacak. Kanser hastalarına diğer alanlarla ortak çalışılarak bir bütün halinde hizmet verilecek" diye konuştu.

TÜM HASTALARA AÇIK
Söz konusu polikliniğin çok büyük bir ihtiyacı karşılayacağına dikkat çeken Çayköylü, "Ankara'daki tüm onkoloji hastaları burada tedavi edilecek. Bu da binlerce hasta faydalanacak demektir" dedi. Çayköylü, "Akredite merkez olduğu için herkese açık. Ankara'daki tüm kanser hastaları bu merkeze gelecek. 15 Ocak'ta hizmete girdi. Hastanın vücut ve ruh sağlığı birlikte ele alınacak. Bu şekilde işleyen bir psikiyatrı polikliniği henüz Ankara da yok. Yakında eğitim ve destek gruplarına da başlayacağız burada açtığımız psiko terapi odamızda grup tedavilerimiz olacak. Diğer poliklinikler gibi işleyecek" ifadelerini kullandı.

RUHLARI YAŞAMA SARILACAK
Kanser hastalarının devlet desteğiyle psikolojik destek alma imkanı bulduğunu söyleyen Dr. Zeynep Kotan ise "Ağrılarına inat bu insanlar hastalıklarıyla savaşırken ruhları da yaşama sarılmış olacak" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onkoloji hastalarına 'ruhsal' destek verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN