Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pırlantada 'sentetik' sahtekarlık

Giriş Tarihi: 4.2.2016
Pırlantada 'sentetik' sahtekarlık

Her yıl belirli dönemlerde "bilindik" numaralarla vatandaşı dolandıran altın sahtecileri pırlantaya da el attı. Sentetik taşlar pırlanta diye satılıyor

Altında başvurdukları bin bir türlü numara ile vatandaşı mağdur eden sahtekârlar bu kez de pırlantaya dadandı. 25-60 TL arasındaki sentetik taşı pırlanta diye satan sahtekarlara karşı uyarıda bulunan Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, "Bu taşın pırlantayla alakası yok vatandaşlardan ricam altın ve pırlantayı kuyumculardan alsınlar" dedi.

GİDEREK YAYGINLAŞIYOR

Söz konusu taşın pırlantaya aşırı benzerliği nedeniyle sahtekarların bu yola çok fazla başvurmaya başladığını belirten Çavuşculu, "60-100 TL'ye pırlanta olmaz, bu taşlar çok ucuz olması ve aşırı benzerliği nedeniyle yaygınlaşıyor" diye konuştu. Çavuşculu, "Pırlantayla alakası bile olmayan bu taşlar vatandaşta kuyumculara kadar herkese satılmaya çalışılıyor. Her tektaş pırlanta değil, yıllardır vatandaşı uyarıyoruz ancak dolandırıcılar da boş durmuyor. Sahte ürünleri altın, pırlanta adı altında yeni yöntemlerle piyasaya sürüyorlar. Maddi değeri çok düşük olan bu taşlar pırlanta adı altında satılıyor. Pırlantanın rengi değişmez ancak bu sentetik taşlar belirli zamandan sonra parlaklığını kaybeder" dedi. Sentetik taşların sadece pırlantada değil saat, bileklik gibi takılarda da yoğun olarak kullanıldığını söyleyen Çavuşculu, geçen haftalarda Altındağ'da yaşanan bir dolandırıcılık vakasına da değindi. "Sentetik taşlarla yaptıkları saat ve takıları altın diye hastane önlerinde satıyorlar" diyen Çavuşculu, "Geçen gün bir adam hastanenin önünde altın adı altında 25 TL'lik saati bin TL'ye almış. Dolandırıcı 'Değeri 5 bin TL ancak para ihtiyacından dolayı satıyorum' diyerek adamı kandırmış. O saati bize getirdiğinde hemen anladık sahte olduğunu ancak bilmeyen altın sanır. Özel gün ve haftalarda sokak aralarında 60 TL'ye pırlanta diye satılan sentetik taşlara, takılara itibar edilmesin" diye konuştu.

"ÖNLEM ALDIK"
Çavuşculu oda olarak sentetik taş sahtekarlarına karşı önlemlerini aldıklarını da ifade etti.

PIRLANTA EĞİTİM KURSU
Çavuşculu "Biz bunun önüne geçmek ve hem kuyumcu esnafını hem de vatandaşı korumak için 'pırlanta eğitim kursu' ile uzman yetiştireceğiz. Eğitimle pırlantadan anlayan kişiler yetiştirilecek. Pırlantanın rengi, değeri, taşın büyüklüğü, kalitesine dair herşey uygulamalı olarak anlatılacak. Bu eğitimin sonunda dolandırıcılara göz açtırmayacak, taşı gördüğünde adını koyacak uzmanlar yetişecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pırlantada 'sentetik' sahtekarlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN