Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli trenler için ilk ortaklık kuruldu

Kanadalı tren ve uçak üreticisi Bombardier ile Türkiye'nin raylı sistem firması Bozankaya, TCDD'nin tren seti ihalesi için el sıkıştı

Yerli trenler için ilk ortaklık kuruldu
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı duyurulan 80 adet yüksek hızlı tren (YHT) seti ihalesine katılmak amacıyla Kanadalı Bombardier ile Türk firması Bozankaya şirketleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İki firmanın yaz sonu gibi yapılacak ihaleyi kazanmaları durumunda trenler yüzde 58 yerli üretim olacak. Bombardier ile yapılan ortaklığın çok önemli olduğuna vurgu yapan Bozankaya Şirketler Grubu Başkanı Murat Bozankaya, asıl amaçlarının Türkiye'nin yerli ulaşım araçlarını yaparak dünyaya satmak olduğunu söyledi. TCDD'nin yaz sonundaki ihalesini kazanırlarsa yerli projeler için hızla çalışmaya başlayacaklarını belirten Bozankaya, "Elektrikli otobüs, metro araçları, tramvay, trambüs yapımı gibi çalışmalarımız var. İhaleyi kazanmamız halinde söz konusu metro araçlarının yüzde 58'i Türk malı olacak şekilde üretimini yapacağız. Bombardier ile ihalesine gireceğimiz tren setlerini başka ülkelere de satmak istiyoruz" dedi.

"TÜRKİYE ULAŞIM MERKEZİ"
Türkiye'nin ulaşım sektöründe hızla büyüdüğünü belirten Kanada'nın Ankara Büyükelçisi John Holmes, Türkiye'nin önemli bir ulaşım merkezi ve transfer noktası olduğunu söyledi. Holmes, "Türkiye'de ulaşım alanında önemli yatırımlar yapılıyor, firmalarımız da bu yatırımlardan yararlanmaya çalışıyor. Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan üçüncü havalimanıyla Türkiye, dünyanın transfer noktası olacak. Türkiye, raylı sistem ve havayolunda büyük ataklar yaparak dev gelişmelere imza attı, atmaya devam ediyor. Bizler bu fırsatlardan yararlanmak istiyoruz. Bozankaya ile yaptığımız ortaklıktan büyük memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

"HEDEF 100 MİLYON DOLAR"
Bombardier Türkiye Yönetim Direktörü Furio Rossi ise önümüzdeki süreçte Türkiye'de 100 milyon dolar civarında yatırım öngördüklerini söyledi. Rossi, "Bozankaya ile imzaladığımız ortaklık anlaşmasında amacımız bu yıl için 80 YHT tren seti için ihaleye katılmak olacak. İlerleyen dönemde Kanada pazarında da Bozankaya'yı yatırım yaparken görebileceğiz. Türk hükümeti yeni yüksek hızlı trenlerin Türkiye'de yerelleştirilmesini amaçlıyor, Bombardier olarak da TCDD'nin gerekliliklerine göre tüm taahhütleri üzerimize almak istiyoruz. Yapılacak olan ihale 80 adet YHT seti ile bu tren setlerinin 7 yıllık bakımını içeriyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli trenler için ilk ortaklık kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN