Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maaşa zam sorunu mahkemede çözüldü

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Maaşa zam sorunu mahkemede çözüldü
Asgari ücrete yapılan zamla beraber belediyelerde asgari ücretin üzerinde maaş alan personelin maaşları da iki katına çıktı. Bu durum tüm belediyelerdeki mali dengeyi alt üst etti

Kasasından yılda ekstra 200 milyon TL para çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, iş yaptığı şirketlerle mahkeme yoluyla anlaşarak maaşlara yeni düzenleme getirdi

AK Parti'nin seçim vaatlerinden biri olan asgari ücret, son yapılan yüzde 30'luk zammın ardından bin TL'den bin 300 TL'ye çıkarıldı. Yapılan zamlarişçi statüsünde çalışanların yüzünü güldürürken yüzde 30'luk zammın asgari ücretin üzerinde maaş alan personellere de uygulanması belediyelerin mali yapısında değişikliklere yol açtı. Kamu İhale Kurumu tarafından uygulanan "modül sistemi" nedeniyle asgari ücretin katları şeklinde maaş alan taşeron çalışanlara bin TL'ye kadar zam yapılmış oldu. Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde bir mühendis 2 bin 785 TL net maaş alırken asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk zamla birlikte bu rakam 3 bin 603'yi buldu. Asgari ücrete yapılan zammın modül sistemi nedeniyle belediyelerin ücret dengesini ve mali yapısını bozarken Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından ekstra 210 milyon TL çıkacaktı. SABAH Ankara'nın da gündeme getirdiği modül sistemi sorununun ardından Büyükşehir Belediyesi, iş yaptığı firmalarla mahkeme yoluyla anlaşarak maaşlara yeni bir düzenleme getirdi. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden alınan kararla asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanların yüzdelik dilimleri yeniden belirlendi. Yeni alınan kararla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücretli çalışanlara hükümetin belirlediği zam oranı aynen yansıtılırken asgari ücret üzeri çalışan personele yüzde 11'lik zam uygulanacak.

DENGESİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan bir işçinin son maaşı bin 623 TL olarak belirlenirken 2015 yılında 2 bin 785 TL alan bir mühendisin eline 3 bin 105 TL net para geçecek. Belediye ile iş yapan firmalarla karşılıklı olarak anlaşarak maaşları yeniden düzenleyen Büyükşehir Belediyesi böylelikle oluşacak mali sorunların ve ücret dengesizliğinin de önüne geçecek. 2 bin 900 TL'yi buldu. 18 bin personeli bulunan Büyükşehir'in bütçesi de bu nedenle yılda yaklaşık 210 milyon TL çıkacak. Belediye bütçelerini oldukça zorlamasının yanı sıra maaş dengesini de bozan modül sistemi nedeniyle harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş, tüm belediyeler adına Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumu'na bir yazı gönderdi. Topbaş imzasıyla gönderilen yazıda, "Asgari ücretin yükseltilmesi özellikle, asgari ücret artışından önce ilanı veya sözleşmesi yapılmış ve asgari ücretin üzerinde ücret belirlenmiş olan personel çalıştırılmasına dayalı ihalelerde, belediye bütçesine ön görülmeyen ek mali yük getirecektir. Asgari ücrete yapılan artışın fiyat farkı olarak aynı oranda yansıtılması halinde ücret dengesi bozulacak ve belediyelerin mali yapısı olumsuz etkilenecektir" ifadeleri kullanıldı.

'HERKESE 300 LİRA VERELİM'

Belediyeler Maliye Bakanlığı'ndan personel arasındaki maaş dengesini koruyabilmek adına asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanlara da asgari ücrette olduğu gibi 300 TL'lik artışı yansıtmak istiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maaşa zam sorunu mahkemede çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN