Padokta sezon hazırlıkları 'dörtnala'

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Padokta sezon hazırlıkları 'dörtnala'

Başkent Binicilik Kulübü'ndeki atlar sezona sporcular gibi özel programla hazırlanıyor. Kulüp yönetim kurulu üyesi Şahbaz "İdmanların yanı sıra beslenme, tımar ve bakımların titiz bir şekilde yapılması çok önemli" dedi

Başkent Binicilik Kulübü'nde atlar yeni sezona, antrenman, beslenme, tımar ve bakımlarına yönelik uygulanan özel programla hazırlanıyor. Atlara, beslenmeden önce sabah koşusu yaptırılıyor. Ay sonunda organize edilecek Bahar Kupası ile başlayacak sezon öncesi, kulüp bünyesindeki atların bakım ve antrenmanları, baş seyisler tarafından özenle yapılıyor. Kulüp yönetim kurulu üyesi Tülin İpek Şahbaz, ay sonunda başlayacak sezona yoğun bir şekilde hazırlandıklarını belirterek, "Atlara da tıpkı sporcular gibi günlük antrenman programları uygulanıyor. Antrenmanların yanı sıra beslenme, tımar ve bakımlarının, titiz bir şekilde yapılması çok önemli" dedi. Atların düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirildiğini anlatan Şahbaz, 30'a yakın yarışma atının bulunduğunu, geri kalan atların ise temel binicilik eğitiminde kullanıldığını söyledi. Seyislerin, güne, atların kaldığı bölümü temizleyerek başladığını anlatan Şahbaz şöyle konuştu: "Talaşlar ve samanlar temizleniyor. Atlar bu sırada, düzenli bir şekilde koşmalarını sağlayan makineye konuyor. Sabah koşularını yapan atlara kahvaltıları veriliyor. Yarışma atları ile diğer atlara farklı besinler veriliyor. Günlük çalışma programı olan atlar seyislerle veya binicileriyle bu programı uyguluyor ve ardından atlar dinlenmeye geçiyor. Taylarımız varsa onları günlük koşuları için padokta serbest bırakıyoruz."

ATLAR İÇİN PANSİYON HİZMETİ

Kulüpte 14'ü seyis olmak üzere 45 çalışanın bulunduğunu ve tecrübeli at eğitmenlerinin yer aldığını ifade eden Şahbaz, aynı zamanda atlar için pansiyon hizmeti de verdiklerini söyledi. Pansiyon ücretinin atın beslenmesi, bakımı ve ön çalışması dahil olmak üzere aylık bin 500 lira olduğunu dile getiren Şahbaz, sezonun Anneler ve Kızları Kupası, İller Kupası, Türkiye Şampiyonası, Genelkurmay ve Meclis Başkanlığı kupalarıyla devam edeceğini belirtti.

'BİNİCİLİK HAYATLA İÇ İÇE BİR SPOR'
Kulübün milli sporcularından Kaan Kızılkaplan da atı "Contop" ile sezon hazırlıklarına devam ettiklerini söyledi. 17 senedir at bindiğini, 2003 yılında milli olduğunu dile getiren Kızılkaplan "2 yıldır olimpiyat seçmeleri de dahil ülkemizi birçok yarışta temsil ettim" ifadesini kullandı. Geçen sezonun ardından atlara verilen 2 aylık dinlenme süresinin sonuna geldiklerini anlatan Kızılkaplan, "Geçen ayın sonuna doğru çalışmaları sıklaştırdık. Ay sonunda yeni sezon başlayacak. Contop ile 7 yıldır beraberiz. Sabah rutinini tamamladıktan sonra çalışmaya hazır bir şekilde beni bekliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Padokta sezon hazırlıkları 'dörtnala'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN