Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ertuğrul krizi büyüyor

Ertuğrul 1890 filmine ambargo koyan Kaymakam Aslan'a tepkiler giderek artıyor

Ertuğrul krizi büyüyor
Türk-Japon ilişkilerini geliştirmek amacıyla 125 yıl önce yola çıkan Osmanlı gemisi Ertuğrul Fırkateyni'nin hazin hikayesini konu alan "Ertuğrul 1890" filmi Gölbaşı'nda krize neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da büyük destek verdiği Ertuğrul 1890 filmi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da talimat vererek okullarda izlettirilmesini istedi. Filmin gösterim hakkını alarak ilçedeki öğrencilere izlettirmeyi planlayan Gölbaşı Belediyesi, adeta Kaymakam şoku yaşadı. Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün dahi izin verdiği filmi, "Dersleri aksatır" gerekçesi ile gösterimini yasakladı.

Karar ilçede tepki gördü
Japonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Takahiko Katsumata'nın da katıldığı "Ertuğrul 1890" filminin Gölbaşı Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan ilk gösterimine de giden Kaymakam Şahin Aslan'ın önce onay verdiği projeyi daha sonra yasaklaması tepkilere neden oldu.

'İyi niyetli olamaz'
SABAH Ankara'ya konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık'tan izinleri aldık ve ilk gün gösterimi yaptık. Bir gün önce sayın kaymakam ve Japonya elçimiz ile oturup beraber filmi izliyoruz. Aradan 12 saat bile geçmeden ne olduysa sayın Kaymakam, 'Eğitim öğretim aksar' diyerek projeyi durduruyor. Sayın Kaymakam ne düşündü bunu bilemiyoruz. Ben iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul krizi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN