Şoförler kayıt altına alınmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kayıtdışı çalışan 1.1 milyon şoför esnafının tekrar kayıt altına alınmasının istenmeyen olayları önleyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Şoförler kayıt altına alınmalı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Palandöken, "Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonumuz kayıt dışı çalışan 1.1 milyon şoförün yeniden kayıt altına alınması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurdu" dedi. Palandöken "Daha önce meslek odalarına kayıtlı olan şoför esnafımız 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereği kayıtları silindi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şoförlük mesleğini esnaf olarak tanımlamasına rağmen mesleği fiilen yürüten şoförlerin odalara kayıt yaptırması mümkün değil. Oda üyesi olamayan şoförlerin belli bir standartta eğitilmesi ve denetlenmesini de imkansız hale gelince zamanla meslek standartları yok oldu" diye konuştu. Palandöken "Son zamanlarda hepimizi derinden yaralayan bir takım cinayet, gasp ve istenmeyen olaylar meslek dışı insanların bu işe kolayca girmeleri sonucu ortaya çıkmıştır" görüşünü dile getirdi.

SORUNLAR EN AZA İNER

Mesleki becerinin önemine işaret eden Palandöken şöyle devam etti: "Şoförlük mesleği de belirli pratik ve teorik eğitimlerle kazanılan bir meslektir. Vergi mükellefi olmak veya olmamak bir mesleğin belirleyici unsuru olarak düşünülmemeli ve odaya kayıt için şart olmamalıdır. Şoförlük, kişisel bilgi ve beceriyi gerektiren ve bedeni çalışmaya dayanan bir meslek dalıdır. Meslek kuruluşlarının en önemli işlevlerinden birisi, meslek ahlakını üyelerinde oluşturmak, geliştirmek, denetlemek ve sahip çıkmaktır. Şoförlük mesleğine ilişkin yapılacak yasal düzenlemeler ile şoförlerin odalara kayıt olması sağlanırsa, karayolu ulaşımı ve trafik güvenliği açısından son derece faydalı olacağı aşikardır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şoförler kayıt altına alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN