Hazal ATEŞ: Örnek devlet okulu!

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Bir ülkenin temel sorunlarının çözümünde yegâne yol eğitimden geçer...
Gelir dağılımındaki adaletsizlik başta olmak üzere ekonomik sorunların çözümü de eğitimledir... Yaşam kalitesindeki düşüş, asayiş sorunu da eğitimle aşılır.
Bir kültürün yeni bireylere aktarımı da eğitimledir. Eğitim bir insanın hayatını sonsuz kılar. Önceki hayatları, yeni tecrübeleri bize aktarır.
Hazır eğitimden söz açılmışken; Hem bir anne hem de gazeteci olarak "eğitim" konusundaki güncel her gelişmeyi yakından izliyorum.
Eskiler "okul değil öğretmen seç" derdi...
Şimdilerde ise "okul" öncelik oldu...
Eskiden kolej ve devlet okulu arasındaki farklar da saymakla bitmezdi. Güzel sıralar, temiz tuvaletler başta olmak üzere fiziksel koşullar arasında uçurum vardı. Konforlu binalar, spor-sanat etkinlikleri, uluslararası projeler, sınıf mevcudu, ders saatleri, yabancı dil eğitimi, güvenlik daha birçok fark ekleyebiliriz.
Devlet okullarında ise düşen tahtalar, kapılar, kırılan lavabolar...
78 milyonun yaşadığı Türkiye'de bu sorunların yaşanması kaçınılmaz.
Ama isteyince nelerin yapılabileceğini gösteren örnek okullar da var.
Ankara Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi de bunlardan biri... Fiziksel koşulları, disiplin, eğitim kalitesi, temizlik konusunda kolej, özel okul ayarında.
Birçok ilke tanıklık ettim.
Okul Müdürü Huriye Can Eser masasındaki öğrenci defterinden 900'ü aşkın öğrenciyi ses tonundan, davranışına kadar tanıyor. Müdür Yardımcıları Nuri Tosun ve Süleyman Sülçe öğrencilerin her birini ailesinin parçası görüyor.
Okul yönetimi, sosyal aktiviteler, ulusal yarışmalar, uluslararası projeler konusunda da duyarlı.
Yine bir ilk!
"Okul Eğitim Müzesi!"
Yaklaşık 26 yıllık okulun birikimleri, madalyalar, plaketler, mezun ünlülere ait kütük defterleri, daktilolar, taş plaklar, gramofonlar, Osmanlı döneminde kullanılan tartılar, okulun hayırseveri Aysel Yücetürk'e ait eşyalar... Edebiyat, Tarih, Din Kültürü öğretmenlerinin katkısı ile Osmanlıca eserler Türkçeye çevrilmiş. Öğrencilerin aidiyet duygusunu geliştiriyor.
Fiziki koşullara gelince, Sınıflar, tuvaletler pırıl pırıl, peçete, tuvalet kâğıdı...
Beden eğitimi dersleri ayrı bir binada yapılıyor.
Dans odası bile var.
***

Okul yönetimi ve tüm personelini yürekten tebrik ediyorum.
Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi sadece Ankara'da değil tüm Türkiye'de örnek bir okul. İsteyince mucizeler yaratıldığını ortaya koyuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Örnek devlet okulu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN