Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayşe'nin tek hayali üniversite okumak

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Ayşe'nin tek hayali üniversite okumak

Üç yaşında geçirdiği ameliyat sonrasında enfeksiyon kaparak iki bacağını da kaybeden Ayşe Demir, üniversite hayaliyle yaşıyor. Bugün 20 yaşında olan Ayşe, yetkililerden destek istiyor

Dikmen'de yaşayan ve yüzde 98 engelli olan 20 yaşındaki Ayşe Demir, hayalindeki üniversitede okuyabilmek için yetkililere seslendi. Demir, "'daki okulların puanları çok yüksek, şehir dışına da durumum nedeniyle gidemiyorum. Hayata 1-0 yenik başlayan biri olarak tek hayalim üniversite için sesimi duyun" çağrısında bulundu.

ENGELLİ SINAVI İSTİYORUM
Üç yaşında düz taban ameliyatı olduktan sonra gelişen enfeksiyon ile iki bacağını da kaybeden genç kız, engellilere özel bir üniversite sınavı yapılmasını istediğini söyledi. "Eşit şartlarda olmadığım rakiplerimle aynı sınava giriyorum" diyen Demir, "Rakiplerim sınavlara çalışırken, benim zamanım hastanelerde geçiyor. Onların tüm imkanları kullanarak çalıştıkları sınava ben evde çalışarak giriyorum. Ailemin bana özel ders aldıracak durumu da yok. Tüm engelliler için özel bir üniversite sınavı yapılmasını yani ayrı bir sınav açılmasını istiyorum, tıpkı e-KPSS gibi. Okumak bizim de hakkımız ancak bu şartlarda sadece hayal kurabiliyoruz" dedi.

ÜNİVERSİTEYE ENGEL
"Engelimi artık kırmak istiyorum tek ihtiyacım uzanacak bir el" diyen Demir, "Üç yaşımdan bu yana ömrüm hastanelerde geçti. Ama okuma aşkım her geçen gün daha da arttı. Tek bacakla liseye başladım 2. sınıfta diğer bacağım kesildi ancak yılmadım. Gece gündüz çalışıp okulumu bitirdim. Şimdi psikolojik danışmanlık okumak istiyorum ancak aldığım puanla şehir dışındaki okullar tutuyor. Engelimle Ankara dışında okumam mümkün değil. Engelim üniversiteye engel oluyor. Umutla tekrar sınava hazırlanıyorum ancak yine hüsranla bitmesinden korkuyorum. Hayallerimden vazgeçmeyeceğim. Sonuna kadar elimden geldiğince sesimi duyurmaya çalışacağım" diye konuştu.

'YETER Kİ OKUSUN DÖRT YIL SIRTIMDA TAŞIMAYA RAZIYIM'
Kızının durumunun kendilerini çok üzdüğünü belirten anne Dursune Demir, "Evime beş kilometre olan liseye dört yıl sırtımda taşıdım kızımı. Ne kar ne yağmur yormadı ancak hayali için bir şey yapamamak beni çok üzüyor" dedi. Demir, "Yetkililere sesleniyorum yavrumun hayali için bize yardım edin. Ben bir 4 yıl daha sırtımda taşımaya hazırım. Gece gündüz ders çalışıyor ancak benim ona ne kitap alacak ne de özel hoca tutacak maddi gücüm yok. Tüm imkansızlıklara rağmen kızımın arkasındayım, okuması için çabalayacağım" şeklinde konuştu.

İMZA PLATFORMUNDA 18 BİN DESTEK
Öte yandan Ayşe, kendi imkanlarıyla sesini farklı platformlardan duyurmaya çalışıyor. Genç kızın change.org'da başlattığı imza kampanyası bir hafta içerisinde 17 bin 582 kişiden destek gördü. "Sesimin duyulmasına yardım edin... Benim tek hayalim üniversite okumak" ifadelerinin yer aldığı kampanya ile Ayşe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan, bir an önce gerçekleştirmek istediği üniversite hayali için destek istedi. Puanı ancak Ankara dışındaki bir okula yeten Ayşe, başkentte okuyabilmek için engellilere özel bir sınav talep ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayşe'nin tek hayali üniversite okumak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN