Aynı dilin türküleri gönül pasını sildi

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Aynı dilin türküleri gönül pasını sildi

Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan ile yurdun dört bir yanından gelen ozanlar başkentte hem atıştı hem de yöresel türküleri seslendirdi

Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen ozanlar, ilki düzenlenen "Uluslararası Aşıklar Şöleni"nde başkentli sanatseverlerle buluştu. Avrasya Aşıklar Derneği'nin düzenlediği, Başbakanlık Tanıtma Fonu'nca desteklenen etkinlikte, yurt içinden ve yurt dışından programa katılan aşıklar hem atıştı hem de yöresel türküleri seslendirdi. Avrasya Aşıklar Derneği Genel Başkanı Aşık Zeki Erdali, Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde düzenlenen şölende yaptığı konuşmada, son günlerde milletçe en çok ihtiyaç duyulan hissiyatın birlik ve beraberlik olduğunu, bu yüzden etkinliği bu duyguya ithaf ettiklerini söyledi. Etkinlik kapsamında Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan'dan gelen aşıklar ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen ozanlarla halkı buluşturduklarını ifade eden Erdali, "Aşıklık sanatını ayakta tutmak için bu şölen fikrini hayata geçirdik. Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın şair ruhlu olmaları da bize bu fırsatın verilmesine olanak sağladı. Amacımız Türkiye'nin öz geleneğini hep birlikte aldığımız desteklerle ayakta tutmaktır" dedi.

ŞÖLEN DEVAM EDECEK
Şölenin bugün Bayburt'ta, yarın Erzurum'da haftaya da Bakü ve Aşkabat'ta devam edeceğini anlatan Erdali, Türkiye, Almanya, Hollanda, Belçika, Japonya, Avustralya ve İsviçre'de düzenlenecek etkinliklerle "aşık" geleneğini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını vurguladı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın da yaptığı açıklamada, aşıklığın 5 bin yıllık Türk geleneği olduğuna ve şu anda Türkiye ve Türk dünyasında 500'e yakın aşık bulunduğuna dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı dilin türküleri gönül pasını sildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN