Çöplükten üretim merkezine

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Çöplükten üretim merkezine

Büyükşehir Belediyesi'nin projesiyle tarımsal üretim merkezi haline gelen Mamak çöplüğünde elektriğin yanı sıra domates, çilek, patates, salatalık ve biber üretiliyor

Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı kapsamlı projeyle bir zamanlar pis kokuların yayıldığı Mamak çöplüğü, elektriğin yanı sıra artık her yönüyle bir tarımsal üretim merkezi haline geldi. Mamak Katı Atık Depolama Alanı'nda çevresel tehdit ortadan kalkarken, tesiste uygulanan projeler de çağdaş kent yönetimlerine örnek oluyor. Çöplük alanında 2 bin metrekarelik alanda toprak yerine Hindistan cevizi kabuğu kullanılarak yılda 35 ton salkım domates elde edilmesiyle başlatılan seracılık faaliyeti, bin metrekarelik alanda su kültürü yöntemiyle gerçekleştirilen çilek üretiminin yılda 20 tona ulaşmasıyla ivme kazandı.

RENG ÂRENK ORKİDELER
Tesiste, topraksız ortamda patates üretilirken, deneme aşamasında da salatalık, sivri biber ve marul yetiştiriliyor. Kış mevsiminde, serada topraksız tarım uygulamasıyla hormon kullanılmadan üretilen çilek de başkentte aranan bir tat haline geldi. Ankaralıların sofralarında özel bir yer tutan kış çileği, kovan arılarının tohum taşımasıyla dölleniyor. Çoğunluğu beyaz olmak üzere değişik renklerde orkideler de meraklılarını bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöplükten üretim merkezine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN