Ulus davasına Danıştay tokadı

Ulus Tarihi Kent Merkezi için alınan acele kamulaştırma kararına iptal davası açan Mimarlar Odası'na bir şok daha geldi. Danıştay, "Dava ehliyeti yok" diyerek oy çokluğuyla davayı reddetti

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Ulus davasına Danıştay tokadı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Birinci önceliğimiz" dediği Ulus Tarihi Kent Projesi'nin hayata geçirilebilmesi için bazı taşınmazlarla ilgili Bakanlar Kurulu'ndan acele kamulaştırma kararı alındı. Alınan kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Ankara'ya yapılacak her projeyi dava ederek durdurmayı kendisine vazife bilen Mimarlar Odası bu kararı da anında dava etti. Mimarlar Odası, Bakanlar Kurulu'nda alınan acele kamulaştırma kararının iptalini isterken Danıştay, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden savunma istedi.

"KARAR HUKUKA UYGUN"
Danıştay 6. Daire Başkanlığı'na savunma gönderen Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, alınan acele kamulaştırma kararının 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun verdiği yetkiye dayanılarak hukuka uygun bir şekilde alındığını ifade etti.

"FAALİYET ALANI DEĞİL"
Tarafları dinleyerek dosyayı incelemeye alan Danıştay, tarihi bir karara imza attı. Danıştay, "Davacı odanın kuruluş amacı ve faaliyet alanları ile dava konusu işlem birlikte değerlendirildiğinde, dava konusu işlemin davacı odanın menfaatini etkilemediği, bu nedenlerle davacının sübjektif dava açma ehliyetinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer verdi.

GÖKÇEK ALEYHİNE AÇTIĞI DAVAYI DA KAYBETMİŞTİ
Çankaya Belediyesi'nde işe gitmeden maaş aldığını SABAH Ankara'nın kamuoyuna duyurduğu Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aleyhine açtığı 100 bin liralık davayı da kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulus davasına Danıştay tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN