Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caminin minaresi aynı kilise çanına benziyor

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Caminin minaresi aynı kilise çanına benziyor

FETÖ'nün cami yerine yaptırdığı AVM'ye atanan kayyum Cemal Toptancı SABAH 'ya konuştu. Toptancı "Caminin AVM'ye çevrilmesinden çok, minaresi içimi acıttı. Kilise çan kulesine benzeyen bu minareyi ilk gördüğümde ülke için bir tehlike çanı olarak nitelendirdim"dedi

Sincan'da Paralel Yapı'nın FETÖ'ye gelir sağlamak amacıyla yıktığı caminin yerine yapılan AVM'ye mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyum heyetinin başında bulunan eski Sur Belediye Başkanı Cemal Toptancı SABAH 'ya açıklamalarda bulundu. Toptancı "Mahkeme tarafından burayla ilgili bize bir görev tevdi edildi. Biz de verilen bu görevi yasal çerçeve içerisinde yürütüyoruz. Sonuçta burada yapılmış bir yapı var. Biz buranın tamamlanması için çalışıyoruz. İnce işler de tamamlandığında geri kalan işyerlerini satacağız. Burada 182 iş yeri bulunuyor. Bunlardan 62'si yaklaşık 30 milyon TL'ye satılmış. Bu dükkânları alanlara da tapuları verilmiş. Parasının bir miktarı alınıp tapu hâlâ verilmemiş olanlar da var" dedi.

MİNARE BENİ ÇOK ÜZDÜ

Paralel Yapı tarafından cami yerine AVM yapılmasını değerlendiren Toptancı "Bu camiadan bu örgütten böyle bir şey beklenmesi kadar doğal bir şey görmüyorum. Ben buraya ilk gittiğimde minarenin kilise çanına benzeyişi beni çok üzdü. Hem buranın dini bir yapı olduğunu iddia edecek hem de böyle bir minare yapacaksın. Bizim ecdat yadigârını terk edip, böyle kilise çan kulesine benzetilmesindeki amaç ne idi? Ben bunu özel olarak söylüyorum Ben bunu tehlike çanı olarak nitelendirdim. Bizim Kurani kavramlarımızı yok ettiler. Hadi camiyi küçük yaptınız, bari minaresini düzgün yapın. Biz o minareye minare estetiği katmaya çalışacağız" diye konuştu.

MAĞDURLAR VAR

Mahkemeden bilirkişi talep ettiklerini belirten Toptancı "Göreve geldikten sonra buranın mali ve teknik sorunlarıyla ilgili mahkemeye başvurduk. Eksiklerin giderilmesi için ne lazım konusunda bilirkişi talep ettik. Bu bilirkişilerle birlikte buranın fizibilitesini çıkaracağız ve önümüze bakacağız. Buradaki dükkânlara talep var. Kaldı ki adamlar daha proje bitmeden satmaya başlamış. Her ne kadar illegal bir örgüt burada bu tip bir çalışma yapsa da mağdur olan vatandaşlar var" ifadelerini kullandı.

VATANDAŞA GÜVEN GELDİ

AVM'ye devletin el koymasıyla vatandaşlara güven geldiğini belirten Toptancı, "Biz burayla ilgili belediyeyle uyumlu bir şekilde çalışıp eksiklikleri gidereceğiz. İskân sorunumuz var. Bu eksiklikleri giderdikten sonra geri kalan dükkânları satışa çıkaracağız. Vatandaş da bizi bekliyor. Buradan gelecek para da devletimizin kasasına girecek. Dükkân alanların tapularını vereceğiz. Bizim göreve gelmemiz ile vatandaşlara güven de geldi"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caminin minaresi aynı kilise çanına benziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN