Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentleşme için önce zihinsel değişim şart

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Kentleşme için önce zihinsel değişim şart

Gayrimenkul uzmanı Akça, Türkiye'nin kentsel dönüşüm kavramıyla yeni tanıştığını belirterek, bu süreç başlamadan önce fikirsel altyapının oluşması gerektiğini söyledi

Kentsel dönüşüm kavramıyla Türkiye'nin yeni tanıştığına dikkat çeken Gayrimenkul Uzmanı Murat Akça, "Her işin altyapısı önemlidir. Kentsel dönüşüm Türkiye'nin yeni tanıştığı bir kavram. Dolayısıyla kentsel dönüşüm süreci başlamadan önce, fikirsel altyapının çok iyi oluşturulması lazım" dedi. Murat Akça, zihinsel dönüşümün gerekliliğini şöyle ifade etti: "Kentsel dönüşüm dediğimiz süreç sadece fiziksel şartları içeren, yapıların gözle gördüğümüz dönüşümü değildir. Kent dediğimiz, çok geniş bir kavramdır. Dönüşümünün ise pek çok parametresi var. Sosyolojik parametreler vardır. Kent deyince edebiyat vardır, sosyoloji vardır, hukuk vardır, eğitim vardır, sağlık vardır. Pek çok parametre, kentsel gelişim sürecini belirler. Dolayısıyla bu işin fikri müktesebatının sıhhi çalışması lazımdır. Kentsel dönüşüm süreci çok devrimsel bir hamledir. Ama iyi bir fikirsel altyapıyla bizler Türkiye'de devrim niteliğinde dönüşümler gerçekleştirebiliriz." Tüm bu gerekliliklerle birlikte Ankara'nın, doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi ile dört koldan kentleştiğine dikkat çeken Akça, "Ankara, batıya doğru gelişiyor" söyleminin artık geçerliliğini yitirdiğini kaydetti. Akça, "Şu anda İstanbul Yolu, Eskişehir Yolu, Samsun Yolu ve Konya Yolu ile kentleşme anlamında Ankara, dört bir taraftan farklı projelerle ilerliyor. Bunu çok net görüyoruz" diye konuştu.

MARKALAR YARIŞIYOR
Ankara'da konut sektöründe birçok markanın da rekabet ettiğine de değinen Murat Akça, çok sayıda marka olmasının tüketicinin seçeneğini artırdığını belirtiyor. Murat Akça "Markaların artması, fiyatların dengelenmesine de katkı sağlıyor. Bu anlamda tüketicinin de artık daha bilinçli olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentleşme için önce zihinsel değişim şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN