Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Sağlık ve bilimsellik!..

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Benim için madalyadan önce sporcunun sağlığı gelir… Bir başarıyı yakalayabilmek için bedeninde arızalar oluşmasına izin veren sporcu beynimde iyi bir yer bulmaz!
Net söyleyeyim, o tür sporcular benim için birer emek hırsızıdır… Kendilerine doğal olmayan yollardan avantaj sağlayarak, namusuyla spor yapmak isteyenlerin haklarını yemişlerdir.
Malum, sporcu sağlığını tehdit eden unsurların başında "Doping içeren maddeler" geliyor… Bir madalya uğruna, bilinçsizce dopinge teslim olan gencecik insanların varlığını hepimiz biliyoruz.
Unutmadan ifade edeyim, ödül dağıtımındaki yanlışlar da maalesef "Yasaklı madde kullanmayı" teşvik etmiştir… Toptan ödemeler, birçok sporcuyu hataya sürüklemiş, birçok sporcunun da "Aldığı yüksek ve peşin ödülleri yeterli bulup" spordan çok erken yaşlarda kopmasına neden olmuştur.
Şimdi bunları isim isim yeniden afişe etmenin gereği yok. Bilen biliyor zaten!.. Doping konusunda hükümetin "Duyarlı yaklaşımı" dileriz ki, sporcularımızı bu illetten uzak tutmaya yeter!
Çünkü bu bir eğitim sorunudur… Eğitimli bireylere kolay kolay kural dışı iş yaptıramazsınız.
O bireyler, bilinçlendirilmede de sıkıntı yaratmazlar.
Asıl sorun, eğitim problemi olanları kontrol altına alabilmekte yatıyor…
***
Genç kuşaklar arasından "Elit sporcuyu bulup çıkarma da" sorunlardan biridir… Bu da işin içine "Bilimsel yöntemleri" sokmaktan geçer!
Aksi takdirde bir çuval pirinç içinde "Tek taşı" bulmaya döner mesele.
Tümüyle rastlantısal olur.
Geçenlerde öğrendiğim bir gelişme, bu bakımdan yüreğime su serpti… Gençlik ve Spor Bakanlığı sporcuların performans ölçme ve değerlendirmelerinin son teknolojik yöntemlerle yapabilmesi için Sporcu Eğitim Sağlık Araştırma Merkezi'ne (SESAM) 23 adet sağlık ve performans ölçüm cihazı almış.
Harika bir haber bu… Uzman sağlık personeli ve antrenman bilim uzmanlarına verilen görevler doğrultusunda yapılan titiz çalışma sonucunda seçilmiş aletler… Ucuz da değil; 2 milyon TL… Şimdi iş, bu cihazların "Sağlıklı biçimde kullanılmasına" kalıyor! Rio Olimpiyatları'na hazırlanan sporcularımıza ne denli yararı olur; bilemem.
Çünkü zaman daraldı.
Ama bundan sonraki organizasyonlarda büyük yararlar sağlayacağı kesin!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Sağlık ve bilimsellik!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN