Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk yetenek atölyeleri başkente

İl Milli Eğitim Müdürlüğü başkentteki dâhi çocuklar için düğmeye bastı. Türkiye'de ilk kez Ankara'da kurulan 14 atölye ile üstün yetenekli çocuklar belirlenerek özel olarak eğitilecek

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Türkiye'nin ilk yetenek atölyeleri başkente
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kalkınma Ajansı, Türkiye'ye model oluşturacak dev bir projeyi hayata geçirdi. Üstün zekalı çocukları keşfetmek amacıyla başlatılan proje kapsamında seçilen iki pilot okulda 14 "yetenek atölyesi" kuruldu. Üstün zekalı olduğu tespit edilen öğrenciler, 6 branştan oluşan atölyelerde yetenek ve derecelerine göre eğitilecek.

HAZIRLIĞI 3 YIL SÜRDÜ
Söz konusu "Özel Yeteneklilere Yönelik Bütünleştirilmiş Sınıf İçi Farklılaştırma Programı Hazırlanması ve Yetenek Atölyeleri Oluşturma Projesi" kapsamında kurulan atölyelerin açılış programı Özdemir Gürocak İlkokulu'nda yapıldı. Altındağ'da 3. ve 4. sınıf üstün yetenekli çocuklar, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Görsel Sanatlar, Müzik, Matematik ve Akıl Oyunları atölyelerinde özel olarak eğitilecek. Proje üzerinde 3 yıldır çalışıldığına dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, "Bu çalışma ile normal sınıflarda eğitim görme imkânı bulamayan özel yetenekli çocukların eğitim ihtiyaçlarını en üst seviyede desteklemeyi, Ankara'da daha fazla özel yetenekli çocuğa ulaşmayı ve okul merkezli özel yetenekliler eğitim modelini okullara kazandırmayı amaçladık. Artık dahi çocuklarımız keşfedilmeden kaybolmayacak" dedi.

HEDEF 200 BİN ÖĞRENCİ
Proje için üniversiteden de destek alındığını belirten Bozkurt, "Kalkınma Ajansı'nın finanse ettiği, Müdürlüğümüzün bizzat yürütücüsü olduğu projeden başkentte 200 bine yakın öğrenci faydalanacak" diye konuştu. Bozkurt, "Türkiye'de 500 binin üzerinde üstün yetenekli çocuğumuz var ancak maalesef bunlar keşfedilmeden kayboluyor. Örgün eğitimi üstün yeteneklilere göre modelledik. Amacımız sınıf içi eğitimi destek atölyeleri eğitimine entegre etmek ve normal sınıflarda eğitim alan ancak keşfedilmemiş üstün yetenekli çocukları belirlemek. 52 sınıf öğretmenini bu proje için eğittik. Projemiz Türkiye'de model oluşturacak. Özel yetenekli çocukları olan aileler yıllardır normal sınıflarda büyük sıkıntılar yaşıyordu. Artık bu sıkıntılar ortadan kalkacak" şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE DESTEĞİ
Yetenek atölyeleri projesi pilot olarak Ankara Altındağ'daki iki okulda eğitime açıldı ancak zamanla tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak. Özel yetenekli çocuklara, atölyelerle ilgi, yetenek ve potansiyellerine göre farklılaştırılmış eğitim programlarıyla destek eğitim programları uygulanacak ve özel yeteneklilerin çevresiyle sosyal uyumları güçlendirilecek. Üstün yetenekli eğitiminde Ankara'nın model olacağı projeye Necmettin Erbakan Üniversitesi de akademik anlamda destek veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk yetenek atölyeleri başkente
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN