Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En iyi Mangala oyuncuları seçildi

Keçiören Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen "3.Mangala Turnuvası" başkentte gerçekleştirildi. Gelenekselleşen turnuvaya 50 okul katıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2016
En iyi Mangala oyuncuları seçildi
Geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanan Mangala'yı gençlere tanıtıp sevdirmek amacıyla düzenlenen 3. Mangala Turnuvası yapıldı. Keçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM) ile Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği'nin (ÜZYEÇ- DE) işbirliği ile yapılan turnuvaya, ilkortaokullardan 100 öğrenci katıldı. En iyilerin belirlendiği turnuvada miniklerin yarışları renkli görüntülere sahne oldu.

AİELERDEN YOĞUN İLGİ
İki oyuncuyla oynanan ve kökeni Hunlara dayanan Mangala Turnuvası'na 50 okul katıldı. Öğrenciler önceki gün bir AVM'de 10.30-17.00 saatleri arasında düzenlenen turnuvada hem eğlendi hem de rakiplerini alt etmek için kıyasıya yarıştı. Ailelerin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, minikler 6 turda 2'şerli gruplar halinde yarıştı. Miniklerin, rakiplerini alt etmek ve en iyi olmak için ter döktüğü turnuvanın sonunda puanlamalar yapıldı. İlk üçe girenlere kupaları takdim edilirken, dereceye giren öğrencilere de madalya, sertifika ile hediye çeki verildi. Ödül törenine, Keçiören Belediyesi yetkililerinin yanı sıra çok sayıda öğretmen ve veli katıldı. Turnuvadan sorumlu Dr. Özcan Kars, 4 bin yıllık bir Türk oyununu yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Mangala'nın "çoban oyunu" olarak da bilindiğini belirten Kars, "Atalarımızın oynadığı ve unutulmaya yüz tutmuş Mangala'yı gün yüzüne çıkarmak ve yeni nesillere tanıtmak amacıyla adeta seferberlik başlattık. Bu yarışlarla öğrencilerimiz hem eğleniyor hem de aktif gelişimlerine katkı sunuyorlar. İnsanlar bu geleneksel strateji oyunumuzu hem öğreniyorlar hem de öğretiyorlar. Üç yaşından yetişkinlere kadar her yaştan insanın oynayabildiği bu oyun zekâyı, insanların motor becerisini de geliştiriyor" dedi.

DİJİTAL BAĞIMLILIKTAN GENÇLERİ KORUYOR
Mangala'nın bir arada yaşama ve kardeşlik kültürünü de geliştirdiğini söyleyen Kars, "Birçok faydası var ancak en önemli internet, telefon gibi dijital bağımlılıktan koruyor" diye konuştu. Kars, "Ciddi stratejik düşünmeye, hamle yapmaya ve bir sonraki hamlelere karar verme becerisi ile zihinden geçirme gibi faydaları var. Oyunu oynatarak bilişsel, duyuşsal ve motor becerilerini geliştiriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En iyi Mangala oyuncuları seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN