Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Çok önemli açıklama…

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan, G.Saray'a verilen cezayla ilgili bir soru üzerine, "Niye kulübe ceza veriyorsunuz?
Ceza, o işte suçlu olan yöneticilere verilmeli. G.Saray'ın nereden baksanız 20-25 milyon taraftarı var. Sen şimdi o kulübü cezalandırdığın zaman 20-25 milyon taraftarını da cezalandırıyorsun" dedi.
Sayın Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benim başbakanlığım sırasında Platini ve daha sonra FIFA Başkanı olan İnfantino, Avrupa Şampiyonası ile ilgili olarak İstanbul'a gelmişlerdi.
O vesileyle, bir konuşma yapmış, tüzel kişilerin cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğunu söylemiştim.
Böyle bir hukuk olmaz. Siz eğer ceza verecekseniz, ilgili kulüplerin başkanlarına veya suçu işleyen kimler ise onlara ceza verin demiştim. Sonra Platini, 'Ama bu böyle gelmiş, bu saatten sonra değişmez' demişti…"
Konuşma şöyle devam ediyor: "Dolayısıyla G.Saray meselesinde de kulübe ceza verilmesine karşıyım. Niye G.Saray Kulübü'ne ceza veriyorsunuz?
Ceza, o işte suçlu olan yöneticilere verilmeli.
Bu iş böyle yürümez. Yanlış mantık, yanlış bir anlayış. Temenni ediyorum ki, bu uyarılar kaale alınır da, buralarda hakikaten gerçek kişiler cezalandırılır.
Tüzel kişiler de cezalandırılmaz…" Sayın Cumhurbaşkanımızın bu görüşü baştan sona gerçekçi… Evet… Kulüpler değil, hatayı yapan kişiler cezalandırılmalı.
Şimdi buradan lafı Kulüpler Yasası'na getireceğim. Türkiye'de kulüpler "Dernekler kanunu" ile idare edilirler.
Artık buna son verilmesi lazım. "Kulüpler Yasası Tasarısı" hazır; ama bir türlü yasalaşmıyor.
Tasarının yasalaşması halinde olacak değişiklere göz atalım:
1- Bir ay hak mahrumiyeti cezası alan kulüp başkanı ve yöneticilerinin başkanlık ve yöneticilikleri düşecek…
2- Lise mezunu olmayanlar, kulüp başkanı, yönetim kurulu üyesi olamayacak...
3- Şike ve teşvik primi suçundan ceza alan kişilere kulüp başkanlığı ve yöneticiliği ömür boyu yasaklanacak.
4- Kulüp Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, kendi dönemlerinde yapılan borçlanmalardan dolayı, kulüple birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olacak
5-Kulüpler sponsorlar tarafından doğrudan yapılan transfer harcamaları ve bir önceki yıl gerçekleşen borçlanma hariç; gelir bütçelerinin yüzde 25'inden fazlasını transfer harcamalarına kullanamayacak.
6-Bir sezonda toplam 5 maç saha kapatma cezası alan kulüpler, bir sonraki sezonda kamu kurum ve kuruluşları ile federasyonların yardımlarından yararlanamayacak.
Devrim gibi bir yasa…
Yöneticilerin işine gelir mi sizce?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Çok önemli açıklama…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN