Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masallardan ninnilere 'kültürel miras' müzede

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Masallardan ninnilere 'kültürel miras' müzede

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde, masallar, diş hediği geleneği, kına geceleri, diş hediği geleneği ve ninniler interaktif anlatımla ziyaretçilere aktarılıyor

Gazi Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı ile Altındağ Belediyesi ortaklığıyla hayata geçirilen Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesinde, küreselleşen dünyada geleneksel kültürün korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Ziyaretçilerin meddahlarla karşılandığı, her bölümünde başka bir hikayenin anlatıldığı müzede, günlük yaşamda kullanılan birçok deyişin de nereden geldiği konusunda bilgilendirme yapılıyor. Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi Müdürü Çiğdem Şimşek, müzenin kurulmadan önce Ankara'nın bütün ilçeleri ile köylerinin tek tek gezilip alan araştırması yapıldığını ve elde edilen verilerin uygulama modellerine dönüştürüldüğünü söyledi. Bu müzenin alışılmış camekan arkası envanter müzelerinden çok farklı olduğunu belirten Şimşek, "Burada hiçbir şekilde camekan göremezsiniz, manken hiç yok. Çünkü müzemizin mankenleri canlı ve bütün nesneler, etrafında oluşan sözlü kültürlerle beraber rehberler eşliğinde anlatılmakta. Kısacası yaşayan bir kurum, yaşayan bir müze denilebilir" ifadesini kullandı.

KINA GECELERİ DE YAPILIYOR
Şimşek, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nin müzecilik anlayışında korunması ve depolanması gerekenlerin yalnızca tarihi eser niteliği taşıyan eşyalar olmadığı, bunların yanı sıra özellikle küreselleşen düzende çeşitli nedenlerle yitirilen sözlü kültür ile bu kültürle oluşan pratikler de olduğunu aktardı. Bu müzenin diğer müzelerden içerik olarak çok farklı olduğunu dile getiren Şimşek, "Müzede masallar da anlatılıyor, meddah hikayeleri de. Karagöz-Hacivat gösterileri de kına geceleri de yapıyoruz. Kırklama da anlatıyoruz, 'diş hediği' dediğimiz ritüel de anlatılıyor, asker uğurlamaları, düğün yemekleri, hayatımızda var olan geleneksel çocuk oyunları gibi birçok unsur bu müzede uygulamalı olarak sunuluyor. Öz kültürümüze ait ne varsa burada yaşatmaya çalışıyoruz ama bunu sergilemenin ötesinde, küreselleşen dünyaya kendi kültürel kodlarımızdan birini kazandıracaksak öncelikle müzede bunun sürdürülebilirliğini sağlamamız, kent merkezinde yeniden üretmemiz ve gelecek nesillere aktarmamız gerekmekte" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masallardan ninnilere 'kültürel miras' müzede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN