Kuzey yıldızı başkentte parlayacak

125 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Kuzeykent camisi, külliyesi, otopark ve kongre merkezinin gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Kuzey yıldızı başkentte parlayacak
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında bulunan Kuzeykent Camisi ve Külliyesi'nin inşa çalışmaları, 300 kişinin geceli gündüzlü çalışmalarıyla aralıksız devam ediyor. Başkentin en önemli giriş noktası Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki konumu nedeniyle aynı zamanda bir prestij eser olacak proje sayesinde, Osmanlı'nın kültürel mirası da yeniden hayat bulmuş olacak. Kuzey Ankara Camisi ve Külliyesi projesinin kaba inşaat çalışmaları bitme aşamasına geldi. Çalışmalar kapsamında Merkez Cami'de betonarme işleri tamamlanırken, ince işlerde doğal taş kaplama imalatları, mekanik ve elektrik tesisatı imalatları yapılıyor. Bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark inşaatı ve üzerindeki arastaların kaba inşaatı tamamlandı, ince inşaat imalatları devam ediyor.

İKİ YIL ÖNCE BAŞLANDI
Külliyenin bölümleri olan arastalarda, Osmanlı-Türk mutfağı, kütüphane, hamam, imarethane ve misafirhane yapılarında ince işler yapılıyor.Bedesten ve geleneksel el sanatları yapılarında da kaba inşaat betonarme işleri sürerken, projenin tüm bölümlerinde mekanik tesisat işleri, havalandırma, yangın ve elektrik tesisatı işleri devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuzeykent Camisi ve Külliyesi alanını, projenin mimarı Öner Tokcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte gezerek, inşaat çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca 2 yıl önce yapım çalışmalarına başlanan projenin gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor. Camisi, kütüphanesi, misafirhanesi, bedesteni, kongre ve kültür merkezinin iç içe olduğu proje alanında, Osmanlı döneminin yaygın geleneklerinden biri olan külliye kültürü de yeniden yaşatılacak.

BİN 200 ARAÇLIK OTOPARKI VAR
Külliyede bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otopark yapılacağını da bildiren Üçpınar, şunları söyledi: "Caminin bulunduğu alanda; gezinti kısımları, toplam 50 dükkanın yer aldığı arastalar, kameriyeler, çim-çiçeklik alanlar, 3 adet büyük fıskiyeli süs havuzu, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, ayrıca 2 katlı olmak üzere 33 dükkanın ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten olacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan aşevi, rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, fast-food restoranlar, Türk mutfağının yer alacağı has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yer alacak."

5 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ
Cami ve külliyesiyle birlikte ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik Kongre Merkezi binasının yer alacağını bildiren Üçpınar, "Kongre Merkezi içinde de ayrıca 500 araçlık kapalı otopark yapılacak. 1500 kişi kapasiteli, teknolojik donanımı yoğun toplantı salonları, çok amaçlı, birleşebilen açılıp kapanabilen çeşitli büyüklükte kongre, sergi, toplantı salonları yer alacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey yıldızı başkentte parlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN