Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şizofreni hastalarından duygulandıran oyun

Yenimahalle Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastaları “Çanakkale Destanının 101. Yıldönümü” için ‘Kınalı Hasan’ oyunuyla sahneye çıktı. Hastalar oynadı, izleyenler gözyaşlarına boğuldu

Şizofreni hastalarından duygulandıran oyun

Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Yenimahalle Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastalarının "18 Mart" gösterisi büyük beğeni topladı. Seyircilerin ayakta alkışladığı tiyatro gösterisinde, hastaların 'Kınalı Hasan' sahnesi izleyicileri gözyaşlarına boğdu.

HASTANEDEN TİYATRO SAHNESİNE
Ruh Sağlığı Merkezi'nde uzun yıllardır tedavi gören şizofreni hastaları, hastalıklarını sanatla yendiler. Hastalar, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. Yıl dönümü için 6 ay boyunca hazırlandıkları gösteriyi Yenimahalle Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda izleyicisine sundu.
80 yaşındaki hastalarında görev aldığı etkinlikte konuşan Hastane Yöneticisi Prof Dr. Doğan Ünal,"Sevgi ve kardeşlik ile tedavi olan hastalarımız bugün hastane odalarında çıkıp, sahnenin tozunu attılar. Vatanımızın kader destanı olan Çanakkale'ye ruh kattılar. Yoğun bir tedaviye rağmen 6 ay gece gündüz bu gösteriye hazırlandılar. İlgi ve katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" dedi. Kamu Hastaneleri 3. Bölge genel Sekreteri H. İbrahim Yakut ve sağlık çalışanları da gösteriyi en önde izledi.

AYAKTA ALKIŞLADILAR
İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan programda, Çanakkale Türküsünü seslendiren hastalara, seyirciler de eşlik etti. Çanakkale Savaşı ve cephenin canlandırıldığı sahneyi ayakta izleyen seyirciler, 'Kınalı Hasan' sahnesinde gözyaşlarını tutamadı. TRSM hastalarının ayakta izlendiği gösteride, Kızılay'da gerçekleşen terör saldırısı da unutulmadı. Kızılay şehitleri başta tüm şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Ankaralıların büyük ilgi gösterdiği etkinlik, izleyenlerden tam not aldı. Şiir ve türkülerle süren gösterinin sonunda hastaların çıkardığı, "Akan kanlar dönse sele, Conkbayır'ı geçmez ele" , "Şehitler ölmez vatan bölünmez" yazıları ve Türk Bayrağı salonda duygu dolu anlar yaşattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şizofreni hastalarından duygulandıran oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN