Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarpık dişlere telsiz tedavi

Diş hastalıkları tedavisinde kullanılan diş telleri tarih oluyor. 'Invasiling' yöntemi ile teller yerine estetik plaklar geliyor

Çarpık dişlere telsiz tedavi

Diş hastalıkları, ağırlıklı olarak da çarpık dişleri düzeltmek için kullanılan metal diş telleri yerini, hastaların sosyal hayatlarını etkilemeyen şeffaf tellere bıraktı. Takılıp çıkartılabilen ergonomik şeffaf plaklar sayesinde hem estetik kaygılar gideriliyor hem de ağrısız, konforlu bir tedavi süreci yaşanıyor.

2 YIL TEL TAKMAYA SON
Invasiling ortodonti yöntemi hakkında bilgi veren Keçiören Osmanlı Ağız Diş Sağlığı Hastanesi Doktoru Onur Atilla, ağrısız bu yöntem ile uzun tedavi dönemlerinin geride kaldığını söyledi. Atilla, "Çarpık dişlerini ya da dişlerindeki aralıkları düzelttirmek isteyen ancak tel taktırmak istemeyenler için etkili bir yöntem. İnvisilagn, geleneksel yöntem dediğimiz metal ya da seramik braketlerine alternatif olarak kullanılabilen, çıkarılabilir ve temizlenebilir şeffaf plaklardan oluşan bir sistemdir" dedi. Atilla "Tel ve braket kullanmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisi yapıyoruz. Diğer tedavilere göre yeni teknoloji olan bu yöntem ile ağız hijyeni sağlamak çok daha kolay. Tedavi 13 yaş üssü hastalara uygulanmakta. Alışılması biraz zaman alan yöntemin en önemli avantajı şeffaf plaklar kullanıldığı için dışarıdan fark edilememesidir" diye konuştu. Şeffaf plak tedavisinin her hastaya değil, daha çok diş çapraşıklığına sahip olanlara uygulandığını söyleyen Atilla şöyle devam etti: "Öncelikle hastanemize gelen hastaların detaylı muayenesini yapıyoruz. Fotoğraflarını çekip, nasıl bir planlama yapılacağına karar veriyoruz. Daha sonra hastaların dişlerini özel kameralar ile tarayıp dijital ölçülerini alıyoruz. Laboratuarda hastanın ölçülerinden, 3 boyutlu printer'lar kullanılarak model elde ediliyor. Son olarak hastaların tedavi süresince kullanacağı şeffaf plakların üretimine geçiliyor. Üretilen her bir plak 2 hafta kullanılmakta ve hasta her bir çenesi için yaklaşık 15 ila 25 arası plak kullanmaktadır. Hastalarımız 25 plakla kusursuz dişlere sahip oluyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarpık dişlere telsiz tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN