14 yıldır hastanelerde yaşam savaşı veriyor

Giriş Tarihi: 21.3.2016
14 yıldır hastanelerde yaşam savaşı veriyor

Turgut Kazdal, 44 yaşında bir kanser hastası. Yenimahalle Belediyesi'nin inşa ettiği Onkoloji Konukevi'nde kalan Kazdal, hastalığı sürekli tekrarladığı için 14 yıldır hastane koridorlarında

Rizeli Turgut Kazdal'ın (44) hayatı filmleri aratmayacak cinsten. Her şey yolunda giderken, ekmeğini uzun yol şoförlüğü yaparak kazanan Kazdal, bir anda amansız hastalığın pençesine düşmüş. 14 yıldır 'da yaşam savaşı veriyor. Kazdal'ın Rize'de yaşayan ailesi de kanser hastalığıyla mücadele ediyor. Kızının 3 yaşından beri beyin kanseriyle savaştığını anlatan Kazdal, "Kızım şu anda 19 yaşında. Bugüne kadar 7 kez ameliyat geçirdi. Sol gözü görmüyor. Tüm ihtiyaçlarını eşimin yardımıyla yapıyor. Eşimse sağır ve dilsiz" dedi. Onkoloji Konukevi açıldığı günden bu yana burada kaldığını ifade eden Kazdal, "2 yıl önce doktorlar hastalığımın artık son evresine geldiğini söyledi. Son çare nakil dediler. Oğlumdan alınan yüzde 50 uyumlu ilikle yaşama döndüm. Benim hastalığım tam 4 kez tekrarladı. Tam geçiyormuş gibi oluyor tekrardan başlıyor. En son Onkoloji Hastanesi'nde Prof. Dr. Fevzi Altıntaş hocamız bana, 'Oğlum, senin son çaren nakil' dedi. 6 yıl boyunca nakil bekledim. Babamı alacaktık, yaşı ilerlemiş olduğu için kabul etmediler. 16 yaşında bir oğlum vardı onunla dokularımızın yüzde 50 tuttuğunu tespit edildi" diye konuştu.

KAN GRUBU DEĞİŞTİ
Doktorların yüzde 99 ihtimalle ameliyattan çıkamayacağını söylediğini anlatan Kazdal, "Onkoloji Hastanesi'nde ilk defa yüzde 50 uyumlu ilik nakli ameliyatını oldum. Kan grubum 0'dan A grubuna döndü artık" ifadelerini kullandı.

GEÇİM KAYNAĞI KIZININ BAKIM PARASI
Yenimahale Belediyesi Onkoloji Konukevi'nde kuzeniyle birlikte kalan Kazdal, "Eşim çocuklarıma baktığı için burada kuzenimle birlikte kalıyoruz. Biliyorsunuz kanser hastaları için hijyen çok önemli. Onun için personel tüm konularda çok titiz davranıyor. Burayı yapanlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Para vermeden kalıyoruz" diye konuştu. Geçimini kızı için verilen bakım parasından ve yardım sever vatandaşların desteğiyle sağlayan Kazdal, "Maddi konularda çok zorluk çekiyoruz. Elimden tutacak birisini bekliyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 yıldır hastanelerde yaşam savaşı veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN