Türk mühendislerden ileri deprem teknolojisi

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Türk mühendislerden ileri deprem teknolojisi

Depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Kazan’da bulunan Mim Mühendislik bünyesindeki Tis Teknoloji tarafından üretildi

Avrupa'nın bazı ülkelerinde, Amerika'da ve depremin yoğun yaşandığı Japonya'da kullanılmaya başlanan ve depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Türkiye'de de üretilmeye başlandı. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem, Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Mim Mühendislik bünyesinde kurulan Tis Teknoloji tarafından üretildi. Sistem sayesinde binalar deprem sırasında ayakta kalırken depremden sonra da kullanılmaya devam edilebilecek.
Deprem yönetmenliğine göre önemli yapılar, başta hastaneler olmak üzere hava limanları, viyadükler ve kritik merkezlerle benzeri yerlerde kullanılması şartı getirilen ancak bugüne kadar yurt dışından ithal edilen sarkaç tipi deprem yalıtım cihazı, üretici firma tarafından Türkiye'de üretilmesine müsaade edilmediği için yurt dışından ithal ediliyordu. Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve Makine Mühendisi Ahmet Şuyun ve firma bünyesinde çalışan mühendisler, sistemi geliştirip kendi markasını oluşturarak patentini almayı başardı.
Geliştirilen sistemle 8 ve üzerindeki şiddette depremlerde binanın yıkılması engellendiği gibi, binanın işlevinin de devam edeceği kaydedildi.
Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun, iki yıla yakın Arge çalışmasının ardından tamamladıkları sürtünmeli sarkaç tipi deprem yalıtım projeleriyle Türkiye'nin deprem gerçeğini de kabus olmaktan çıkardıklarını söyledi.
Şuyun, ilk olarak İran pazarına, ardından da Avrupa pazarına açılmayı hedeflediklerini kaydetti.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Binanın veya kolonların altına yerleştirilen sürtünmeli sarkaç tipi deprem yalıtım cihazı, deprem sırasında bir ara yüz sağlıyor. Deprem etkisi bu ara yüz ile karşılaşarak üst yapının korunması sağlanıyor. Cihaz deprem olduğu anda binanın yıkılmasından çok binanın kullanılır halde kalmasını sağlıyor. Sistemin tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk mühendislerden ileri deprem teknolojisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN