Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nevruz başkentte coşkuyla kutlandı

Opera Sahnesi’nde nevruz konserine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ünal “Nevruz her seferinde bize bir şeyi yeniden fısıldar. Korumamız gereken en temel şey kalbimizdeki iyiliktir” dedi

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Nevruz başkentte coşkuyla kutlandı

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı'nca (TÜRKSOY), Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıklarının destekleriyle Opera Sahnesi'nde nevruz konseri düzenlendi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, buradaki konuşmasına içinden geçilen zorlu dönemde nevruzun buruk şekilde idrak edildiğini belirterek başladı. Ünal, "İnsanlara ve toplumlara bazen acılar çarpar. Acıların çarptığı dönemlerden geçiyoruz.
Terörün, terör örgütlerinin masum sivilleri hedef alacak kadar gözünün döndüğüne şahit olduğumuz ve dirliğimize, düzenimize, birliğimize, beraberliğimize kastedenlerin, maalesef kalplerindeki iyilik duygusunu kaybedenlerin ve bu kaybedişlerini yalancı barış ve kardeşlik söylemleriyle kapatmaya çalışanların riyakarlıklarına şahit oluyoruz" dedi.
Bu coğrafyada dirlik, düzen, sevgi, barış, iyilik ve kardeşliğin bahar bayramıyla, nevruzla anlatıldığını belirten Ünal, nevruzun "yeniden diriliş" anlamına geldiğine işaret ederek "İnsanın, insanca olanın, yaşamanın yeniden hatırlandığı gündür nevruz. Ve nevruz her seferinde bize bir şeyi yeniden fısıldar. Korumamız gereken en temel şey kalbimizdeki iyilik duygusudur" şeklinde konuştu.

ATEŞİ YAKTILAR
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise Birleşmiş Milletlerin 21 Mart'ı "Uluslararası Nevruz Günü" kabul ettiğini söyleyerek, böylece binlerce yıllık geleneğin, tüm insanlığın ortak değeri haline geldiğine dikkati çekti. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise Avrasya coğrafyasında yaşayan halkların nevruzu zenginleştirdiğini belirterek, "Yeniliğin, iyiliğin, aydınlığın, sıcaklığın, hoşgörünün ve bağışlanmanın adı olan nevruz, insanlığa umut, yaşama sevinci, huzur getiren bir bayramdır" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından başlayan konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Gençlik Topluluğu ile TÜRKSOY üye ülkelerinin sanatçılarının yer aldığı karma orkestranın şarkıları ve dans gösterileri sunuldu. Bakan Ünal, opera binasının önünde nevruz ateşini Kaseinov ile yakarak demir dövdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevruz başkentte coşkuyla kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN