48 bin şehidi duvarlara kazıdılar

Giriş Tarihi: 24.3.2016
48 bin şehidi duvarlara kazıdılar

Başkentte 250 öğrenci ve 50 öğretmen gece-gündüz çalışarak tüm Çanakkale şehitlerini okul duvarlarına postitlerle kazıdı

Güzel Sanatlar Lisesi, Türkiye'de ilk olan bir çalışmaya imza attı. Lisenin öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 300 kişi, Çanakkale Haftası dolayısıyla 48 bin şehidin adlarını okulun duvarlarına yazdı. 48 bin postitle yapılan anma etkinliği büyük beğeni topladı.

250 ÖĞRENCİ GÖREV ALDI
Projenin detaylarını SABAH Ankara'yla paylaşan ve çalışmanın mimarı olan Görsel Sanatlar Öğretmeni Barçın Gümüş, "Bu 18 Mart'ta biz farklı olarak adını duymadığımız Mehmetleri ortaya çıkaralım istedik" dedi. Söz konusu çalışmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten Gümüş, "Öğrencilerimizle birlikte ders çıkışlarında günlerce araştırma yaptık, kütüphanede sabahladık tüm şehitlerin adlarını bulabilmek için. Ardından postitlere yazmaya başladık. 250 öğrencimiz ve 50 öğretmen-diğer personelimiz görev aldı. Günlerce yazdık, yapıştırdık. Çanakkale destanının kahramanlarını okulumuzun tüm duvarlarında yaşattık. Sanat lisesi olduğumuz için sanatsal bir anma olsun istedik. Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği, terör saldırılarıyla vatana kast edenlere karşı büyük küçük hepimizin bu destanı duvarlara kazırken hem ağladık hem de gururlandık" diye konuştu.

'UNUTMA' ATANI
Söz konusu projenin amacının öğrencilere "Vatan, millet, birlik ve kardeşlik" duygularını aşılamak olduğunu söyleyen Gümüş, "Biz öğrencilerimizin içindeki vatan duygularını canlandırmak, harekete geçirmek için yaptık" dedi. Gümüş, "Unutma" sloganı ile başlattığımız çalışmamız ile Çanakkale'yi Ankara'ya, lisemize getirmek öğrencilerimizi de o ruhla beslemek istedik. Mehmetlerimizi duvarlarımızdan başlayıp tüm hayatımıza yazalım istedik. Çalışma çok büyük beğeni topladı ve etki uyandırdı. Öğrencilerimizin aileleri dahil çevre semt ve yerlerden ziyaretçiler geliyor. Hem öğrencilemizin hem de ziyaretçiler adı duyulmamış, hiçbir yerde rastlamadıkları Çanakkale kahramanlarını okuyor, öğreniyorlar. Postitler düşene kadar kalacak, uzun bir zaman daha okulumuzun duvarlarını şereflendirecekler" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
48 bin şehidi duvarlara kazıdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN