Unicef'ten tespit Mamak'tan çözüm

Mamak Belediyesi UNICEF'in raporu doğrultusunda engelli parkı, çocuk dostu sokak yaptı. Aile Akademisi ile birçok yuvayı dağılmaktan kurtardı

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Unicef'ten tespit Mamak'tan çözüm

Mamak Belediyesi, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) ile imzaladığı protokol çerçevesinde kenti çocuklar için daha yaşanabilir bir hale getirme çalışmalarına başladı. İlçe genelinde kapı kapı dolaşarak ihtiyaç analizleri yapan UNICEF ve Mamak Belediyesi yetkililerinin hazırladığı rapor doğrultusunda kentteki parklar engelli çocuklara uygun hale getirildi. Mamak Belediyesi daha sonra Üniversitesi ile ortak bir proje üreterek ilçeye çocuk dostu sokak yaptı.

"BİLSEYDİK, BOŞANMAZDIK"
Tüm bu projelerin yanı sıra Mamak Belediyesi, ilçede yaşayan ailelere çocuklarına yönelik davranışlar ve boşanmalar konusunda eğitim vermeye başladı. Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde kurulan Aile Akademisi'nde kadınlara yönelik iletişim ve empati dersleri verildiğini belirten akademinin gönüllü öğretmeni Mamak Belediyesi Belediye Başkanı Mesut Akgül'ün eşi Zeliha Akgül, "Boşanmalar çoğaldığı için buradaki hedefimiz ailenin korunmasına yöneliktir. Burada eşlerle ve çocuklarla iletişim konusunda dersler veriyoruz. Burada dinimizin bakış açısı ve zamanımızın bakış açısını birleştirip en doğru bakış açısını bulmaya çalıştık. 1 ay boyunca ailelerimize haftanın bir günü evlilik, bir günü ise çocuk eğitimi ve yönetimine yönelik dersler veriyoruz. Kurslarımıza daha önce boşanmış iki arkadaş geldi. Bu arkadaşlar bize kursun sonunda, 'Eğer biz bu kursa daha önce katılmış olsaydık boşanmazdık' dediler. Hatta bir tanesi 8 ay önce boşanmıştı. Kurstan sonra dönmeyi düşündüğünü söylemişti" diye konuştu.

MUTLU BİR AİLE İÇİN NE GEREKİYORSA...
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Biz burada Mamak'taki ailelerimize, bir ailenin mutluluğu için ne gerekiyorsa onun eğitimini veriyoruz. Amacımız Mamak'ta yaşayan her aileye ulaşabilmek. Kurslarımız ihtiyaç olduğu sürece devam edecek" ifadelerini kullandı. Kursiyerlerden Canan Sönmez ise, "Ben 4 çocuk annesiyim. Bu kursa gelmeden önce eşimin hep eksik yanlarını görüyordum. Ama kursa katıldıktan sonra eşimin mükemmel bir aile babası olduğunu fark ettim. Ailesi için uğraşan bir eş olduğunu fark ettim. 4 çocuğum var. Onların iyi yetiştirilmesi konusunda da oldukça verimli geçti" dedi. Program sonunda Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve eşi Zeliha Akgül, kursiyerlere sertifikalarını dağıtıp hatıra fotoğrafı çektirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unicef'ten tespit Mamak'tan çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN