Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale kafilesi yola çıktı

Giriş Tarihi: 30.3.2016
Çanakkale kafilesi yola çıktı

Çanakkale gezisinin ilk kafilesi yola çıktı. ATO ve İl Milli Eğitim ortak girişimi ile yaklaşık 4 bin başkentli öğrenci Çanakkale’yi görme fırsatını elde edecek

Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliği ile geleneksel olarak düzenlenen 'Çanakkale Eğitim Gezileri' kapsamında 80 okuldan 4 bin öğrencinin Çanakkale seyahati başladı. 250 öğrenciden oluşan ilk kafile dualar eşliğinde uğurlandı.

16 KAFİLE GİDECEK
Ankara'nın 80 lise-ortaokullarından maddi durumu yetersiz öğrenciler için başlatılan 'Çanakkale' gezileri başladı. ATO'nun finanse ettiği ve 10 yılda 22 bin öğrencinin yararlandığı gezinin ilk kafilesi iş adamları, bürokrat ve eğitimcilerin katıldığı bir törenle uğurlandı. Başkentin Mamak, Yenimahalle, Altındağ, Güdül ve Pursaklar ilçelerinden 4 bin öğrenci ve onlarca rehber öğretmen 250'şer kişilik gruplardan oluşan 16 kafile halinde gezilerini tamamlayacak. Etkinliğe katılacağı için çok mutlu olduğunu belirten Lisesi Öğrencisi İbrahim Alp Laçin, "Bugüne kadar kitaplarda okuduğumuz, duyarak izleyerek öğrendiğimizi tarih sahnelerinin canlandırıldığı topraklara ziyaret edeceğiz. Güneşin battığı topraklara, 101 yıl önceki inançla ulaşacağız. Gittiğimiz gibi değil atalarımızdan bizlere kalan vatanın her köşesine sımsıkı sarılmış olarak döneceğiz" dedi.

10 YILDIR DÜZENLENİYOR
Etkinliği 10 yıldır büyük bir heyecanla yaptıklarını belirten İl Milli Müdürü Erol Bozkurt, "Bir tarihin yazıldığı yere gitmek, tarih şuuruyla yetiştirmenin ve o anlara tanık etmenin heyecanı içerisindeyiz. 80'e yakın okulumuzdan seçilen öğrenciler her hafta 250 kişilik gruplarla Çanakkale'ye gidecekler. Çocuklarımız atalarının bu ülkeyi nasıl savunduklarını hissedecekler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale kafilesi yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN