Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Yeni pazarlara yoğunlaşmalıyız’

Giriş Tarihi: 31.3.2016
‘Yeni pazarlara yoğunlaşmalıyız’

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Hem hem de ihracatımız için yeni pazarlara açılım yönünde çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız” dedi.

den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla gerçekleştirilen ASO'nun mart ayı meclis toplantısında konuşan Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara ve İstanbul'daki terör saldırılarını hatırlatarak, bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulundu. Terör eylemlerinin ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olduğuna işaret eden Özdebir, " Güvenlik endişesiyle evine kapanan halkımız alışverişten uzak durmuş, turistleri hedef alan terör eylemleri ülkemize gelen turist sayısında bir düşüşe yol açmıştır. Bu etkilerin uzun sürmeyeceğini ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlı kalacağını umuyoruz. Ancak cilerin yaptıkları tahminler, bu yıl turizmde kayıpların 12 milyar dolara ulaşabileceğini, hatta aşabileceğini göstermektedir" şeklinde konuştu. Azımsanamayacak olan bu tutarın, turizm gelirlerinin üçte birini oluşturduğunu belirten Başkan Özdebir "Rusya'nın Türk mallarına koyduğu ambargo ve Orta Doğu ülkelerine yaptığımız ihracattaki düşüş de döviz gelirlerimizde bir düşüşe neden olmuştur. Kolay olmamakla birlikte bu olumsuzlukları gidermek için tedbirler alınmalı hem turizm hem de ihracatımız için yeni pazarlara açılım yönünde çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız" ifadelerini kullandı.

ANAYASA ÖNEMLİ

Yeni anayasa hazırlanmasının önemine işaret eden Özdebir, "Hukuk reformu, yeni anayasamızın en önemli ayaklarından birini oluşturmaktadır. Yapılması gereken yapısal reformlarda vergi mevzuatı ön sıralarda yer almaktadır. Vergi sistemini karmaşık hale getiren istisna ve muafiyetler yeniden düzenlenmeli, vergi sistemi basitleştirilerek, günümüz şartlarında uygulanamayan vergiler kaldırılmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yeni pazarlara yoğunlaşmalıyız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN