Meslek odalarından esnafa moral dopingi

’daki terör saldırısının ardından yerlerinde ciddi zarar oluşan esnafın yaraları sarılmaya devam ediyor. Patlama noktasında toplanan meslek odaları, esnafa karanfil dağıtıp, dükkânları bayrakla donattı

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Meslek odalarından esnafa moral dopingi
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (ANKESOB) bağlı 40'a yakın meslek odası terör saldırısında zarar gören esnafına "moral-destek" çıkarması yaptı. Yüzlerce esnafı tek tek dolaşarak, sorunlarını dinleyen ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, esnafa can olacak tedbirlerin en kısa sürede hayata geçirileceğini ve zarar karşılamaları için çalışmaların tamamlandığını söyledi.

YARALI ESNAFA VALİ TEMİNATI
Terör saldırısının gerçekleştirildiği Atatürk Bulvarı'nda oda başkanları, yüzlerce esnaf ve STK temsilcileri kardeşlik, birlik ve bölünmezlik için bir araya geldi. Zarar gören esnafın araç ve yerlerine Türk bayrağı asanYiğiner, "Valimizle terör mağdurları için izleyeceğimiz yol haritası için bir araya geldik. Valimiz mağdur olan tüm esnafa destek vereceklerini söyledi. Esnafımıza can olacak tedbirleri en kısa sürede hayata geçireceğiz. Şu anda zarar gören esnafın hasar tespit tutanak işlemleri sürüyor. Valilik bu raporların ardından işlemlere başlayacak. Valiliğimizle birlikte esnafımızı yeniden ayağa kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

İLK DESTEK TAKSİCİLERE
Vali Mehmet Kılıçlar ile söz konusu desteklerin tüm detaylarını konuştuklarını belirten Yiğiner, kuyumcu, çiçekçi, tekstilci ve ayakkabıcı gibi zarar gören tüm esnafın desteklerden faydalanacağını ancak önceliğin taksici esnafına verileceğini söyledi. Yiğiner, "Patlamada tüm esnafımız etkilendi. Ancak aracı olmayan ve çalışamayacak olan taksicilerimizde ciddi yaralar oluştu. Onların ekmek teknelerini yeniden alabilmeleri için valiliğimiz, bu arkadaşlarımıza 20 bin TL'ye kadar destek verecek. Diğer esnafın da zarar tespitinin ardından gereken yardımlar dağıtılacak. Yine iş yeri tamir ve sermaye kurtarımı için bazı esnaflarımızın acil kredi talepleri var. Haftalardır iş yapamadıkları için zor durumdalar. 30-40 bin TL'lik krediler onların yaralarını saracak. Bunlar için de çalışmalarımız sürüyor. Yetkililere sorunlarınızı ileteceğiz, maddi manevi desteklerimiz sürecek. Biz de kendi bünyemizde ki tüm esnafımıza destek vereceğiz. Alış veriş yapıp, ziyaret ederek moral vereceğiz" dedi.

TERÖRE BAYRAKLI CEVAP
Zararların telafisinin en hızlı çözümünün terörün korku planını bozmak olduğuna çeken Yiğiner, "Teröre, korkuya karşı bayrak kampanyası ile 'Yıkılmadık' diyeceğiz. Bu kaos ve korku planına sizlerle birlikte bozacağız" dedi. Yiğiner, "Ankara esnafları olarak teröre istediğini yapmasına izin vermeyeceğiz. Hayat devam ediyor bu bir mücadele, bizler işyerlerimizi açarak, sokaklara çıkarak devletimizin verdiği mücadeleye omuz vereceğiz. Dün olduğu gibi bugün de hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Teröre karşı sokaklarda, çarşıda, pazarda olacağız. Onlar bizi evlere hapsetmeye çalıştıkça sokakları mesken edineceğiz. Çünkü bu ülke bizim. Bugün burada esnafımızın yüküne omuz vermek ve yalnız değilsiniz demek için geldik. Tüm ev, iş yeri, araç ve dükkanlarımıza bayrak asarak terörü protesto ediyoruz. Esnafımızı dinledik, notlarımızı aldık, gerekenleri ivedilikle yapacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek odalarından esnafa moral dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN