Hiçbir kadına neşter değmeyecek!

Hiçbir kadına neşter değmeyecek!

Etlik Zübeyde Hanım Hastanesi Başhekimi Mollamahmutoğlu, doğum hariç kadın hastalıklarında sadece laparoskopik yöntemin tercih edileceğini söyledi

'nin en büyük iki kadın hastalıkları derneği bir araya geldi. Türk Jinekoloji Obstetrik Derneği (TJOD) ile Jinekolojik Endoskopi Derneği üyelerinin en tecrübeli, alanında uzman hocaları, 'deki tüm kadın doğum doktorlarına robotik cerrahi eğitimi başlattı. 4'üncüsü Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hafta sonu gerçekleşen eğitimde, 'nin çeşitli illerinden gelen 250 kadın doğum doktoru canlı ameliyatta uygulamalı eğitime katıldı. 2 gün süren eğitim boyunca kursiyerlerin bir kısmı hocalarıyla birlikte robotik cerrahi ameliyatına girerken bir kısmı aynı ameliyatı canlı yayında interaktif soru cevap eşliğinde izledi.

"RİSKLERİ DAHA AZ"
4'üncü eğitim programına ev sahipliği yapan TJOD Ankara Şube Başkanı ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, "Tüm dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde cerrahi operasyonlar laparoskopik cerrahiye dönüşüyor. Laparoskopik cerrahi halk arasında robotik cerrahi olarak bilinen bir yöntemdir. Hastada neşter ile açık ameliyat yapılmıyor. Türkiye'de önümüzdeki yıllarda doğum hariç kadın hastalıklarında tüm operasyonların kapalı-robotik cerrahi ile olmasını amaçlıyoruz. Bu yöntemle, ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı oluyor. Hasta iki gün sonra günlük hayatına dönebiliyor. Riskleri de açık ameliyata göre çok daha az olduğu için tercih ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiçbir kadına neşter değmeyecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN