Devlet okulları YGS’de rekorları alt üst etti

2016 YGS sınavına devlet okullarının “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” damga vurdu. ’nin en başarılı öğrencileri bu kurslardan çıkarken “dershane” tabusu da yıkıldı

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Devlet okulları YGS’de rekorları alt üst etti
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarında ilk 100'e girenler Ankaralı öğrenciler oldu. "Sonuçlar dershanesiz başarının mümkün olduğunu özetliyor" diyen İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, "Derece yapan öğrencilerimizin yüzde 90'ı okullarımızdaki kurslardan çıktı. Bu başarı dershaneleri kapatma kararının mührü oldu, kararın yerindeliğini bir kez daha kanıtladı" dedi. Bozkurt, başta Ankara olmak üzere 'de dershanelerin tamamen kapatılmasının ardından girilen 2016 YGS'nin birçok soruya cevap verdiğini söyledi. Bozkurt, "Derece yapanların dershaneye gitmemiş olması ve yüzde 90'ının okullarındaki kurslarda 5 aylık hazırlanmalarla rekor kırmaları dershane zihniyetinin yıllar süren bir 'kandırmaca' olduğunu özetliyor. 'Dershane olmadan olmaz, devlet okulları sınav kazandıramıyor' zihniyeti çöktü. Ankara'da 808 kurs merkezimizde, 9 bin 731 öğretmenimizle, 216 bin 671 öğrencimize verdiğimiz eğitimin sonuçları hükümetimizin dershane adımının ne kadar yerinde olduğunu gösterdi. Öğrencilerimizin, TEOG, YGS ve okul notlarındaki yükseliş her şeyi özetliyor. Binlerce liralık ödemelerle çocuklarını dershanelere gönderen velilerin sıkıntısı biterken, dershane- okul arasında yarış atına dönen çocuğun sosyal hayatı da düzenlendi" diye konuştu.

DERSHANEYE YÜZDE 90 'HAYIR'
Ankara'nın, eğitimin de başkenti olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Veli ve öğrenciler kurslardan çok memnun. Yüzde 90 dershaneyi değil, okul takviye kurslarını istiyor" dedi. Bozkurt, "Ankara, YGS sınavında rekoru kırdı, ilk 100 buradan çıktı. Özellikle Atatürk Anadolu, Atatürk ve Ankara Fen liseleri 500 tam puana yakın öğrencileri ağırlarken, bu öğrencilerin yüzde 80'i ilk 5 bin içerisine girdi. Devletimizin imkan ve öğretmenlerimizin gayretiyle elde edilen bu başarı okullarımıza atılan çamuru temizledi. Varoluş savaşına giren ve dershane adı altında çeşitli planlar yapan çevrelerin 'dershanesiz olmaz' çığırtkanlığına da iyi bir cevap oldu" dedi.

YÜZDE 50'Sİ İLK 5 BİNDE
YGS'ye damga vuran üç okuldan biri olan Atatürk Anadolu Lisesi'nin müdürü Baki Gencer de, "Başarı yıllarca dershaneye bağlandı ama biz bunu kırdık. 53 öğrencim sınava girdi, yüzde 50'si ilk 5 binde" dedi. Gencer, "İlk 100'de 5, ilk 1000'de 13, ilk 2000'de 19, ilk 5000'de 30 öğrencimiz var. Geçen yıl da 2'ncisi okulumuzdan çıkmıştı. Öğrencilerimiz haftada 5 gün hazırlık kursu aldı. 12 öğretmenimiz onları sınava hazırlamak için çalıştı. Bu kurslar sayesinde düşük seviyedeki, kötü notları olan öğrencilerimiz derece yaptı. Okulumuza çok büyük bir talep var kayıt yaptırmak için. Bu başarı dershane olmadan da devletin kursunda, okulunda derece yapılıp, Türkiye 1'incisi olunabildiğini gösterdi. Devlet okulları kalitesini bu kurslarla ortaya koydu. Önümüzdeki hedefimiz bu yıl başarımızı yüzde 40 artırmak" şeklinde konuştu.

5 AYDA İNANILMAZ BAŞARI
Derece yapanların çoğunlukla okul başarısı düşük öğrenciler olduğuna dikkat çeken Bozkurt: "Bu çocuklardan Türkiye 1'incilerini çıkardık. Yıllarca insanlar dershane adı altında sömürüldü. İhtiyacı kendileri oluşturdu, okulları boş, öğretmenleri niteliksiz göstermeye çalıştılar. Bugünkü tablo onların planlarını alaşağı etti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet okulları YGS’de rekorları alt üst etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN