Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak’ın i bu atlasta

Mamak Belediyesi dev bir kültür hizmetine imza atarak Mamak ve Kültür Atlası’nı hazırladı. Ünlü şehir tarihçisi Abdülkerim Erdoğan’ın hazırladığı iki ciltlik eser antik çağlardan günümüze Mamak’ı ele alıyor

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Mamak’ın tarihi bu atlasta
Mamak ve Kültür Atlası'nın tanıtım lansmanı ve imza günü Mamak Kültür Merkezi'nde çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Abdülkerim Erdoğan, Mamak Belediye Başkanı 'e Mamak'a ismini veren Ahi Mamak'ın vakıf senedini de hediye etti. Mamak Tarih ve Kültür Atlası'nın tanıtımında konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül; "Köklü bir tarihe sahip olan Mamak'ı her yönüyle ele alan bir eser ortaya çıkardık. Gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz, nitelikli ve zengin bir eser oldu" dedi. Tanıtım lansmanında Mamak Tarih ve Kültür Atlası hakkında bilgi veren Şehir Tarihçisi Abdülkerim Erdoğan; "Ankara doğduğum ve doyduğum şehir. Bu iki sevdayla birlikte aynı zamanda bir Mamaklı olarak bu eserle Mamak'a olan borcumu da ödemek istedim. Eseri hazırlarken birçok kurumun ve kişinin arşivinden belgeler aldık. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde bulunan Osmanlıca eserlerden, Osmanlıca yazılardan tercümeler gerçekleştirdik. Mamak'ın köklü tarihi artık tek bir eserden kolaylıkla öğrenilebilecek" diye konuştu.

HAZIRLANAN EN KAPSAMLI ESER
Mamak Tarih ve Kültür Atlası bu güne kadar Mamak tarihi için hazırlanan en kapsamlı eser olma niteliğinde. Mamak'ın coğrafi ve jeolojik yapısından antik çağlara, Anadolu Selçuklu döneminden Osmanlıya, Milli Mücadele döneminden günümüze kadar Mamak'ı çok detaylı bir şekilde ele alan eser yaklaşık 800 sayfadan oluşuyor. Mamak Tarih ve Kültür Atlası tanıtım lansmanına Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammet Abdullah Özer, Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tanıtım lansmanı sonrasında Akgül ve Abdülkerim Erdoğan Mamak Tarih ve Kültür Atlası'nı imzalayarak vatandaşlara hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak’ın tarihi bu atlasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN