‘Yeşil Vadi’ 43 ilin gerdanlığı olacak

Yeşil Vadi’de süren çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Yardımcısı Tüfekci, tamamlandığında vadinin adeta bir “gerdanlık” gibi değerleneceğini söyledi

Giriş Tarihi: 14.4.2016
‘Yeşil Vadi’ 43 ilin gerdanlığı olacak
Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Valisi Ali Kolat, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir ile Kırıkkale- karayolu Hacıballı köyü yakınlarında başlatılan "Yeşil Vadi Projesi"nin ilk etap çalışmalarını yerinde inceledi. Tüfekci, projenin bir bütün halinde 2,5 kilometrelik alanda yapılan bir çalışma olduğunu söyledi.

"BİR AN EVVEL TAMAMLANMALI"
Ankara ile Kırıkkale arasındaki bu bölümü çok önemsediklerini söyleyen Tüfekci, "Burası yeni yolu ve hızlı trenle beraber Ankara'yla birleşme, bütünleşmeye gidiyor" dedi. Projenin Kırıkkale için "gerdanlık" olacağı değerlendirmesinde bulunan Tüfekci, şöyle devam etti: "Kırıkkale-Ankara arasında, Kızılırmak'ın geçtiği alanda böylesi bir projenin önemi çok büyük. Bizler, bu projenin bir an evvel hayata geçmesi için bakanlık olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bizler de yerinde bu çalışmaları incelemiş olduk. Bakanımız Veysel Eroğlu'na da gereken raporu sunacağım ve bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Hem bu çalışmalarda hem de erozyonla ilgili sıkıntılar var. Onunla ilgili de gerekli hassasiyet gösteriliyor. Ankara ile Kırıkkale arasındaki bu bölümü çok önemsiyoruz, gereken çalışmaları devam ettireceğiz. Burası, yeni çevre yolu ve hızlı trenle beraber Ankara'yla birleşme, bütünleşmeye gidiyor." Tüfekci, istatistiklere bakıldığında Türkiye'nin son dönemlerinde su anlamında herhangi bir azalma gözükmediğini de ifade etti. Kırıkkale Valisi Ali Kolat ise, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı tahkimat çalışmasının ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'yle yapılan protokol çerçevesindeki rekreasyon çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Vali Kolat, vadinin 43 ilin ortak alanı olacağını vurguladı.

'BARAJLAR DOLU SIKINTI OLMAZ'
Bakan Yardımcısı Tüfekci, Kırıkkale'deki barajların doluluk oranlarının geçmiş yıllara yakın seviyede olduğunu, çevre illerdeki barajların da yüzde 80-90 dolu olduğunu belirterek, projede sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yeşil Vadi’ 43 ilin gerdanlığı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN