Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucize kız Nahide artık gülüp oynuyor

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Mucize kız Nahide artık gülüp oynuyor

“Durumu kritik, yaşaması mucize” denilen Nahide, yeni kalbine tutundu. 6 yaşında ’nin ‘mucize kızı’ oldu

Ş ubat ayında Tekirdağ'dan son anda gelen kalple hayata tutunan ve 'nin SABAH
Ankara'dan okuduğu Nahide Reçber (6), aradan geçen 2 ayda yeniden doğdu. Griple birlikte kalp yetmezliği gelişen, 1 yıl destek cihazında yaşam mücadelesi veren Nahide, "yaşamaz" denilirken şimdi koşup oynuyor, etrafa gülücükler saçıyor.

TÜRKİYE'NİN İLK ÖRNEĞİ
Nahide'nin son durumunu SABAH Ankara'ya değerlendiren Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Nakli Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Kervan, küçük kızın kalp naklinde 'nin ilk örneği olduğunu söyledi. Kervan, "Kalbi yüzde 10 işlev gören üstelik organ yetmezliği diğer organlarına da sıçrayan kızımız çok iyi. Son ana kadar destek cihazında yaşam mücadelesi veren, nakil konusunda çok riskli bir hasta olan Nahide, 'nin kalp naklinde ilk örneği. İlk teşhis konulduğunda bugünleri hiç hayal edememiştik çünkü durumu çok ağırdı. Bugün karşımda gülüp oynuyor. O gerçekten mucize bir çocuk. Tüm riskleri göze alarak ona nakil yaptık, o da yeni kalbe sıkıca tutundu. Nakilden sonra uzun süre solunum cihazında kaldı. Enfeksiyon gelişmediği için hızla iyileşti. Burada Nahide'nin güçlü bünyesi, yaşam isteği ve ailenin desteği etkili oldu" dedi.

"ÇOCUKLAR YAŞASIN…"
Doktorlarına teşekkür ziyaretinde bulunan Nahide, yeni kalbiyle aylarca acılar içinde yattığı yoğun bakım odasının koridorlarında koşup oynadı. İkinci yaşamı için gece gündüz çalışan doktorlarıyla hatıra fotoğrafı da çektiren küçük kızın, ziyaret sırasında doktorlarıyla yaptığı sohbet duygulandırdı. "Doktor amcalarım, ne olur tüm çocukları iyi edin, yaşatın, ölmesinler" diyen Nahide, "Kardeşimle saatlerce oyun oynuyorum. Artık hasta değilim, koşuyor, oynuyor ve istediğimi yapıyorum" ifadelerini kullandı.

YOĞUN BAKIM NÖBETİNİ UNUTAMIYOR
"Kızımın kalp ritmini sayarken bugünleri hayal edemiyorduk" diyen baba Suat Reçber, "Bir anda bulunan kalp, büyük bir umut yeşertti bizlerde, hayal edemediğimiz bu güzel günler gerçekleşti. 'Ölüm ne zaman' demeden yavrumuzla doyasıya yaşıyoruz, bize bu duyguları yaşatan aileye minnettarız. Çok mutluyuz, aylarca gözümüz yaşlı yoğun bakım önünde nöbet tuttuk ama bitti. Nahidemin öyküsü sürüyor. Bizi güzel bir yaşam bekliyor. Nakilin ardından Nahide'nin durumu çok ağır olduğu için birkaç hafta onu kaybetme tehlikesiyle yaşadık. Ciddi nörolojik sıkıntılar vardı. Bizleri hatırlamıyor, nerede olduğunu bilmiyordu ama şu anda çok iyi. Muhteşem bir şekilde geri döndü. Doktorları, yaşarsa 'Türkiye'nin mucize kızı' olacak demişti, 6 yaşında küçücük bedeninde demir gibi güçlü bir bünye taşıyan yavrumuz, o mucizeyi gerçekleştirdi. Hastalanmadan önceki Nahide var artık. Kardeşiyle oyunlar oynarken onu izlemek tarifsiz bir duygu" diye konuştu.

'YAŞAMAYAN BİLEMEZ'
Baba Suat Reçber, organ bağışının önemine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: "Bir evladı, canı kaybetmek tarifsiz, zor bir duygu. Acımız çok büyük oluyor ama başka canlar, umutlar, evlatlar toprak olmasın. Yaşamayan bilemiyor, bağış yapmak istemeyenlere sesleniyorum; Kendinizi yoğun bakım önünde evlat nöbeti tutan anaların yerine koyun. Sizin yavrunuzun kalbi bir başka yavruda atsın. Bırakın evladınızın geri kalan ömrü başka bedenlerde sürsün. O koşup, oynadıkça evladınızın hatırası yaşam bulsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucize kız Nahide artık gülüp oynuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN