Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın en eski lezzet durağı

’nın en eski lokantalarından olan Eski Sofra, 60 yıldır Osmanlı ve Türk yemeklerini lezzet tutkunlarıyla buluşturuyor

Ankara’nın en eski lezzet durağı
SIHHİYE'NİN kalabalığından sıyrılıp Necatibey'de kokan bir mekânda onlarca yıldır hizmet veren Eski Sofra, başkentin en eski lezzet duraklarından. Duayen ustalar tarafından, sebze ve etin harmanlamasıyla hazırlanan geleneksel yemekler, 1950'den bu yana tarih kokan bir mekânda müşterisine sunuluyor. "Tarihi bir lokantada, kültür ikram ediyoruz" diyen işletme sahibi Selda , Eski Sofra'yı diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin lezzet olduğunu söyledi.

LEZZETİN SIRRI MALZEME
Özgün, "Bizi marka yapan yemeklerimizin lezzetidir. Tüm yemeklerimiz lezzet tutkunlarının vazgeçilmezi oldu. Türk yemeklerinin en hızlı ve en lezzetli biçimde yenilebileceği bir adres. Burada sağlıklı, doğal kültürel yemeklerimizi bozulmamış, nostaljik ve tarih kokan bir mekanda sunuyoruz. Yemeklerimizin malzemeleri Türkiye'nin dört bir yanından gelir, lezzetinin sırrı da bu malzemeler. Yağlarımız yemeğe özel, malzemelerimiz tamamen doğaldır. Her yemeğin özel tarif ve malzemeleri vardır ve yemeği yemek yapan yağ ve salçadır. Kültürel yemeklerimizi hazırlayanlar da bu lokanta kadar eskidir. Ustalarımız her lezzeti aslına sadık kalarak hazırlıyor" dedi.

ANKARA TAVASI BURADA YENİR
Yemeklerini bir tadanın tekrar geldiğini söyleyen Özgün, "Bazı lezzetlerin 'daki tek adresiyiz, burası dışında başka yerlerde yenmeyecek lezzetlerimiz var. Ankara Tavası, bir tek urbada yenir" dedi. Özgün, "Ankara tavasında başka mekân tanımam. Bu konuda çok iddialıyız. Gelenekten hiçbir şeyi eksiltmeden bu lezzeti bugüne taşıdık. Menümüzde çeşitliliği artırıp, sağlığı ön plana çıkardık. Diyet yapanlarında çok rahat gelebileceği bir mekân, menümüz diyet yapanlar için de ayrı hazırlandı. Hiçbir yerde bulunamayacak enginar, kereviz, karnabahar çorbası gibi çorbaları da menümüze ekledik. Yine Paça çorbası, kuzu kapama-kaburga, güveç, elbasan tava, enginarlı kebap da lokantamızın vazgeçilmezlerinden, sebzenin her hali de bulunur. Tatlılarda ise sütlacımızı, ayva tatlımız ve kaymaklı ekmek kadayıfımız harikadır" şeklinde konuştu.

BAKAN ONAYLI LEZZETLER
Yemeklerinin lezzetini toplumun her kesiminin onayladığına dikkat çeken Özgün, başta bakanlar olmak üzere, bürokrat ve memurların da Ankara'daki lezzet duraklarını Eski Sofra olduğunu söyledi. Özgün, "Burası lezzet tutkunlarının vazgeçemediği ve anılarını yaşatmak isteyenlerin geldiği bir lokanta. Toplumun her kesiminden müşterimiz var. Bazı bakanlarımız buradan yiyor, özel siparişleri olur. Bürokrasinin üst noktaları da sık sık geliyor. Derdimiz zincirler kurmak değil geçmişin anısını lezzetle bileştirip sunmak. Sadece yemek yenilen bir yer değil burası kültürümüzün de yaşatılmaya çalışıldığı sıcak samimi bir mekân. Uygun fiyatlara dayanılmaz lezzetleri müşterilerimize sunuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’nın en eski lezzet durağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN