Meydandan gitti caddede kaldı

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Meydandan gitti caddede kaldı

Adı başkentin en büyük meydanından silinen tek partinin baskıcı valisi Tandoğan şimdi de bir caddede yaşıyor. Büyükşehir bu caddeye de baskılardan nasibini alan Said Nursi veya ’in adını verecek

Halka yaptığı hakaretlerle bilinen tek parti döneminin baskıcı valisi Nevzat Tandoğan'ın soyadını taşıyan meydana Nisan 2015'te Büyükşehir Meclisi kararıyla "Anadolu" ismi verilmişti. CHP ve bazı ideolojik kesimler hariç tüm halk tarafından olumlu karşılanan bu değişimin ardından 1 yıl geçmesine rağmen Nevzat Tandoğan isminin başkentin en önemli caddelerinden birinde yaşıyor olması dikkat çekti. 1929 yılında Valiliği'ne atanan ve aynı zamanda Ankara Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Nevzat Tandoğan, 18 yıl boyunca bu görevde kaldı. Valilik yaptığı dönemde başkentte toplumun farklı kesimleri üzerinde baskı kuran Tandoğan ile ilgili en akılda kalan olay sürgündeki Said Nursi'ye zorla şapka giydirmeye çalışması olarak biliniyor. Adı bir cinayet soruşturmasına da karışan Tandoğan, beylik tabancası ile intihar ederek hayatına son verdi. Kılık ve kıyafetleri nedeniyle Anadolu'dan gelenleri Ankara'ya almaması ile de bilinen Tandoğan'ın vatandaşa, "Öküz Anadolulu" diye hitap ettiği de ifade ediliyor.

İKİ ÖNEMLİ İSİM GÜNDEMDE
Büyükelçiliği gibi stratejik öneme sahip kurumların da bulunduğu caddeye şimdi Sivas'tan Ankara'ya gelen ancak kıyafeti nedeniyle şehre alınmayan halk ozanı ve Tandoğan'ın zorla şapka taktırdığı Said Nursi isminin verilmesi düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meydandan gitti caddede kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN