Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OSMAN BEKAR: Altyapı sorunu ve vizyon

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Dünyanın son 15 yılına vurduğumuz ekonomik başarı damgası sporda da kendini gösteriyor. Tabi bu keşke sportif başarı anlamında böyle olsa.
İlk cümlede kastettiğim kesinlikle alt yapı-tesis anlamında bir başarı.
Eski Türkiye'nin vesayetçi, kağıt üzerinde demokratik ama pratikte sosyalist zihniyetli yöneticileri bu ufuktan, ileri görüşlülükten çok ama çok uzakmış.
Neden sosyalist zihniyet dediğimi bundan 40-50 sene önce yapılan spor salonlarına, stadyumlarına baktığınızda anlarsınız. O salonlar, stadyumlar hep tek tiptir. Mimarisinden tutun da neredeyse çalışanlarına kadar bile benzer birbirine tıpatıp.
Ve bu büyük ülke maalesef 2 binli yıllara kadar o spor tesisleriyle geldi.
Bu süre zarfında ise tek tük olimpiyatlar olsun, Avrupa ve dünya şampiyonaları olsun bu tip organizasyonlar için tek tük ucube tesisler yapıldı. (bkz İstanbul Olimpiyat Stadı) Büyüyen, güçlenen ve dünyada söz sahibi olan ülkemizin bu vizyonuna uygun stadyumlar, salonlar inşa ediliyor şimdi.
Hem de her biri sadece spor tesisi olarak değil bir yaşam merkezi, eğlence merkezi olarak tasarlanıyor.
Türkiye'nin batısından doğusuna, güneyinden kuzeyine onlarca şehrimizde mimarileri birbirinden farklı sanat eserleri yapılıyor. Edirne'den Diyarbakır'a kadar onlarca statta binlerce koltuk kapasiteli futbol mabedleri o şehrin takımının başarı derecesine bakılmadan inşa ediliyor.
Dedik ya az yukarıda bazı uluslararası organizasyonlar için tesis eylemleri yapılmıştı diye. Özellikle futbolda Platini ve çetesi varken, değil ağzımızla kuş tutmayı uzayda tesis yapsak yaranamıyorduk.
Her fırsatta uluslararası alanda Türkiye düşmanlığı yapan ve foyaları ortaya çıkınca koltuklarını kaybeden FİFA eski Başkanı Blatter ile çırağı UEFA eski Başkanı Platini'den kurtulmuşken yeniden her organizasyona ev sahipliği başvurusu yapmak gerekiyor.
Ben artık futbolda Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği konusunda şansımızın daha büyük olduğunu düşünüyorum.
Hatta adamlara restoran menüsü gibi stat menüsü bile verebiliriz.
''Ne vereyim abime'' diye.
Bu arada stat, tesis, salon konularında yazacaklarımız bu kadar değil.
Tesis konusunda çağ atladığımızı yazdığımızda sevinenlere ''Hani sportif başarı'' diye soracağız sonraki yazılarda.
Tabi bir de bu kadar çok şehre bu statlar yapılınca aklıma bir organizasyon geldi. Onu da sonraki yazılara saklayalım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OSMAN BEKAR: Altyapı sorunu ve vizyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN