Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncaklar yeni evine kavuştu

Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezince 25 yıl önce kurulan oyuncak si Tandoğan Kampusu’ndaki yeni binasına taşındı

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Oyuncaklar yeni evine kavuştu
Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Tandoğan Kampusu'ndaki yeni binasına taşınması nedeniyle tören düzenlendi. Törene Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Müdürü Prof. Dr. Müge Artar, müzenin kurucusu Prof. Dr. Bekir Onur ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş katıldı. İbiş, açılışın ardından Müze Müdürü Artar'dan oyuncaklar ve müzenin konsepti hakkında bilgi aldı. Oyuncak müzesinin kurulduğu günden bu yana çok gelişim gösterdiğini belirten İbiş "Nostaljik bir günü yaşıyoruz. Kullandığımız oyuncakların bir kısmını, çocukluğumuzda kendi yaptığımız oyuncakların benzerlerini gördük. Bu müzede derin bir tarih, hafıza var, bir bellek var" dedi.

780 OYUNCAK SERGİLENİYOR
Müze Müdürü Prof. Dr. Müge Artar, müzede 780 oyuncağın sergilendiğini, envantere kayıtlı 2 bin 800 oyuncağın bulunduğunu belirtti. Müzenin, Kültür Bakanlığına bağlı özel müze olduğuna işaret eden Artar, şu değerlendirmede bulundu: "Depolarımızda olan oyuncaklar kategorize edilmiş ve ayrılmış durumda. Yerimizin darlığından dolayı şöyle bir uygulama yapıyoruz, iki senede bir müze sergilemelerini değiştireceğiz. Böylece beş senelik sergimiz hazır elimizde. Çokça bağışlar alıyoruz. Üniversitemizin öğretim üyelerinden sağlam destekler alıyoruz. Bütçemiz el verdiğince antikacılardan oyuncak da satın alıyoruz." Müzenin, bulunduğu ilk binadan yeni binaya geçişte bir sene kapalı kaldığını anımsatan Artar, yazılı envanterden dijitale geçtiklerini, kapalı kaldıkları süre içerisinde sergi ve içerik tasarımlarını yaptıklarını söyledi. Müzeye bağış yapılan oyuncakların bağışçısının ismiyle sergilendiğini aktaran Artar, "En eski oyuncağımız, 1890 Alman yapımı bir bebek evi. Türk oyuncaklarımızın en eskisi ise 1932 yılına ait" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncaklar yeni evine kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN